Vo vzduchu okolo nás sa nachádza množstvo škodlivých látok. Kým v exteriéri dochádza k ich oxidácii často po interakcii ultrafialového žiarenia zo Slnka a ozónom a vodnou parou, tak v interiéri sa zdá, že k tomuto dochádza inak. A robíme to my, bez toho, aby sme o tom vedeli.
Nová štúdia publikovaná v časopise Science, ukazuje, že určitá oxidácia prebieha aj v interiéri. Chemické čistenie, ku ktorému dochádza prostredníctvom hydroxilových radikálov, teda reaktantov s krátkou životnosťou, sa deje kombináciou ozónu prichádzajúceho z exteriéru a z oxidačných polí, ktoré vytvárame, uvádza portál Science Alert.
Čistenie vzduchu okolo nás
Niektoré hladiny hydroxilových radikálov sú v interiéri porovnateľné s úrovňami v exteriéri. Inými slovami, keď chodíme či iba dýchame, tak používame chemické reaktanty, čo má vplyv na kvalitu vzduchu v interiéri. Portál LadBible to nadnesene označuje za „auru“, ktorá čistí vzduch okolo nás.
„Objav, že my ľudia nie sme len zdrojom reaktívnych chemikálií, ale dokážeme ich aj sami transformovať, bol pre nás veľmi prekvapivý,“ povedala chemička Nora Zannoni v tlačovej správe z Inštitútu atmosférických vied a klímy v Taliansku.
Tím vedcov uskutočnil pokusy v špeciálnej komore s kontrolovanou klímou a špecifickými hladinami ozónu, ktoré zodpovedali hornej hranici bežných úrovní v interiéroch. Následne vo viacerých pokusoch merali hodnoty hydroxilových radikálov. Na základe meraní vzduchu sa ukázalo, že hydroxilové radikály sa hojne tvoria okolo ľudí.
Problémom môžu byť chemikálie v domácnosti
Vedci tak zistili, že naše osobné oxidačné polia vznikajú, keď ozón reaguje na oleje a tuky na našej pokožke a to najmä na nenasýtenú zlúčeninu triterpénu sklavénu, ktorá tvorí asi 10 % tukov na pokožke.
Tieto procesy je potrebné dobre zmapovať najmä kvôli tomu, že môžu reagovať s inými chemikáliami v interiéri. Tie môžu pochádzať zo stavebných materiálov v interiéri, z nábytku či napríklad aj z rôznych vonných sviečok alebo olejov.
„Musíme prehodnotiť vnútornú chémiu v obývaných priestoroch, pretože oxidačné pole, ktoré vytvárame, premieňa množstvo chemikálií v našom bezprostrednom okolí,“ hovorí Jonathan Williams z Inštitútu Maxa Plancka pre chémiu v Nemecku.
Nahlásiť chybu v článku