A pri tomto archeologickom objave z Číny, tomu nebolo inak. Ide o nález 260-tisíc rokov starej lebky, ktorá dostala názov Dali. Až príliš nápadne pripomína našu predošlú evolučnú verziu, ktorou je homo sapiens. Všetko sa však začína zamotávať pri fakte, že táto lebka sa našla, kde by podľa všetkého byť nemala. Podobné ostatky boli nájdene na území Maroka. V Číne však takéto nálezy nemajú čo hľadať.
To značí, že moderný človek sa pravdepodobne nevyvíjal len z človeka, ktorý kedysi obýval Afriku. Pravdepodobne sa dostal do súčasnej podoby vďaka svojim predkom nezáležiac na geografickej polohe. Aktuálne znenie evolúcie tvrdí, že homo sapiens (z ktorého sme sa vyvinuli) má pôvod v Afrike a to zhruba 200-tisíc rokov dozadu. Dostupné dôkazy tvrdia, že ktokoľvek, kto nemá afrických predkov sa vyvinul z homo sapiens, ktorý opustil Afriku približne pred 120-tisíc rokmi.
Lebka, o ktorej hovoríme, bola objavená už v roku 1978 a v tom čase si vedci mysleli, že patrí predkovi známemu ako homo erectus. Tento človek obýval planétu pre dvomi miliónmi až 100-tisíc rokmi. Konkrétne išlo o Afriku, Áziu a Európu. Tak ako my, kráčal vzpriamene a mal predĺžené končatiny. V roku 1981 sa však zistilo, že lebka Dali a moderný človek majú toho priveľa spoločného na to, aby skutočne išlo o homo erectus.
Vedci však túto kuriozitu uzavreli s tým, že homo sapiens a homo erectus museli mať aspoň minimálne podobnú DNA. To sa však odohralo pred tridsiatimi rokmi a vedci sa teraz rozhodli pozrieť na túto lebku znova. „Keby sme našli iba lebky v Maroku a nikdy by sme sa nedostali k lebke Dali, dávalo by zmysel, že všetci moderní ľudia sa vyvinuli z pôvodných obyvateľov Afriky,“ povedala profesorka antropológie z Texaskej univerzity Sheela Athreya.
„Vďaka týmto podobnostiam však vieme, že človek sa nemusel nutne vyvinúť iba z afrických ľudí. Nemusel byť vôbec genetický izolovaný na akýkoľvek kontinent a svedčí o tom aj táto lebka nájdená v Číne.“ V skutočnosti najnovšie zistenia dokazujú, že človek sa vyvíjal vo východnej Ázii a do Afriky dorazil až neskôr. Keby sa toto tvrdenie potvrdilo, mohlo by to mať vážny dopad na to, čo vieme o evolučnej histórii.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku