Pozornosť astronómov, no aj laickej verejnosti, sa v posledných dňoch zintenzívňuje. Na verejnosť totiž prenikli neoverené informácie, ktoré zaujmú asi každého. Podľa týchto zvestí bola objavená planéta obiehajúca hviezdu Proxima Centauri, čo je najbližšia hviezda k Zemi, ak samozrejme nepočítame naše Slnko. Táto planéta je vraj veľmi podobná našej planéte a navyše sa nachádza v obývateľnej zóne, čo teoreticky znamená, že na tejto planéte môže byť život podobný tomu nášmu na Zemi.
Viete ale, čo je vo vesmíre možné a čo sa tam nemôže udiať? Pozrite si 7 mýtov o vesmíre, ktorým ste doteraz verili, no vôbec nie sú pravdivé.
Treba však poznamenať, že správa zatiaľ nie je overená. Podľa uniknutých informácií objavilo Európske južné observatórium v Čile planétu zemského typu. Hovorca observatória však k tomuto neposkytuje žiadne vyhlásenie a odkazuje na oficiálne stanovisko, ktoré je naplánované na koniec augusta.
Je pochopiteľné, že Európske južné observatórium je vo svojich vyjadreniach opatrné. Pred 4 rokmi predčasne oznamovali podobný objav, aký sa nám teraz naskytuje, no potom sa zistili chyby vo výpočtoch a meraniach a žiadna senzácia sa nekonala. Z toho sa zjavne poučili a teraz si pred svojim stanoviskom chcú byť istí na 100%.
Aj keď zdroj, ktorý tieto informácie oznámil nemeckej tlači, je údajne pracovník observatória a je to hodnoverný zdroj, veľa sa o novej planéte nevie. Nevie sa, či je podobného zloženia ako je Zem, ani či leží v srdci obývateľnej zóny ako ležíme napríklad my, alebo leží niekde na okraji ako napríklad Mars, kde ako vieme, podmienky na život ako ho poznáme, veľmi ideálne nie sú.
Pozrite sa tiež na týchto 9 planét z rôznych kútov vesmíru, ktoré sú úžasné, no pravdepodobne ste o nich ešte nepočuli.
Dokonca ani pri tej najlepšej konštelácií umiestnenia a zloženia planéty ešte nič nie je isté. Proxima Centauri je síce pomerne malá hviezda, má len osminu hmotnosti nášho Slnka, no je oveľa viac aktívna. Silné erupcie, ktoré sa na nej vyskytujú, by mohli veľmi negatívne pôsobiť na prípadný život v obývateľnej zóne okolo nej.
Prečo ale Proxima Centauri a možno novoobjavená planéta podobná Zemi tak veľmi fascinuje astronómov? Všetky planéty, ktoré už boli objavené a sú podobné ako Zem, sa nachádzajú vo vzdialenostiach stoviek až tisíc svetelných rokov, teda vzdialenosť od nás je aj na predstavu neskutočne veľká. Proxima Centauri však zase až tak ďaleko nie je, aspoň teda na astronomické pomery. Nachádza sa od nás „iba“ niečo vyše štyroch svetelných rokov, čo je síce stále obrovská vzdialenosť, no teoreticky dosiahnuteľnejšia ako planéty vzdialené tisíce svetelných rokov. Aká je ale pravda o údajnej novej planéte, sa skutočne dozvieme až o niekoľko týždňov v podrobnej správe.
Čo si myslíte vy? Existuje niekde vo vesmíre život podobný tomu nášmu? Napíšte nám do diskusie.
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku