Foto: Unsplash

Z času na čas má každý z nás chvíľku, ktorú venuje sebaľútosti.

Niektorí sa v nej vyžívajú menej, iní zase viac. Vedcom sa podarilo identifikovať nový typ osobnosti. Títo ľudia zo seba robia obeť za každých okolností a empatie sa od nich nedočkáte.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento typ osobnosti je obeťou v každej situácii

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Personality and Individual Differences, vedcom sa podarilo identifikovať nový typ osobnosti, ktorého hlavnou črtou je, že v interpersonálnych konfliktoch zo seba vždy urobí obeť.

Ako píše portál PsyPost, svet je plný konfliktov a jednoducho sa im nevyhneme. Niektoré z nich sú považované za menej závažné, napríklad, keď sa nazlostíme, že nám niekto skáče počas rozhovoru do reči. Iné konflikty sa zas zvládajú o niečo ťažšie a môžu mať nepríjemné následky. Je však na nás, aký k nim zaujmeme postoj.

Foto: unsplash

Niekto nad väčšinou konfliktov len mávne rukou a viac sa tým nezaoberá. Sú však ľudia, ktorí sa v každom konflikte vnímajú ako obeť. Tento nový osobnostný konštrukt pomenovali vedci Tendency for Interpersonal Victimhood – TIV (v preklade tento pojem označuje tendenciu robiť zo seba obeť v interpersonálnych vzťahoch), píše portál Science Times.

Podľa Rahava Gabaya, jedného z autorov štúdie, ide o neustály pocit, že človek je obeťou, pričom tento jav sa vzťahuje na rôzne vzťahy, nielen na partnerské. Ľudí, ktorí zo seba neustále robia obeť, vystihuje niekoľko charakteristických čŕt, a to nedostatok empatie, potreba neustálej pozornosti či tzv. morálne elitárstvo.

Empatia je pre takého človeka neznámy pojem

Okrem toho vedci zistili, že takýto jedinec trpí vo vzťahoch neistotou a úzkosťou a ak má pocit, že mu bolo uškodené, je pravdepodobné, že bude túžiť po pomste. Takíto ľudia prežívajú viac negatívnych emócií a nazdávajú sa, že čo sa nemorálneho správania týka, vzťahujú sa na nich iné pravidlá ako na ostatných ľudí. Majú pocit, že majú nárok správať sa neeticky a nemorálne, kým iní na niečo také nesmú ani len pomyslieť.

Foto: unsplash

Scientific American uvádza, že ide o akýsi obranný mechanizmus, ktorý človeku pomáha udržať si zdanie, že ja som ten dobrý, kým všetci ostatní sú zlí. Človek si takýmto spôsobom udržiava pozitívny sebaobraz. Potvrdenie tohto sebaobrazu však potrebuje aj od iných ľudí, potrebuje počuť, že má nárok hnevať sa a cítiť sa ublížene.

Taký človek preto nediskutuje o tom, ako situáciu vyriešiť a ako sa jej vyhnúť v budúcnosti. Namiesto toho sa neustále vracia do minulosti a jatrí staré rany. Je málo pravdepodobné, že ak sa s takým človekom pohádate, odpustí vám, skôr je možné od neho čakať nejakú formu odplaty. Je príliš zaslepený vlastným utrpením na to, aby videl, aké emócie prežívajú ostatní.

Uložiť článok

Najnovšie články