Avšak kvôli ich početnosti a roztrúsenosti neboli doteraz všetky preskúmané. Keď švédski vedci zavítali do jednej malej dediny, ktorú však už predtým poznali, ostali prekvapení neznámym jazykom, ktorý tam používali. A prekvapili ich aj samotné špecifiká, ktorou sa títo ľudia vyznačovali. Komunita má iba 280 členov a nový jazyk dostal pomenovanie Jedek.
„Jedek nie je jazykom, ktorým hovorí neznámy kmeň v džungli, ako by ste si mohli predstaviť, ale používa sa v dedine, ktorú predtým študovali antropológovia,“ povedal Niclas Burenhult z univerzity v Lundu.
Jazyk bol objavený celkom náhodne, počas štúdia iného jazyka v tejto oblasti. V dedine, kde sa vedci nachádzali, si všimli, že jedna komunita hovorí odlišným jazykom ako ostatní. „Všimli sme si, že časť dediny rozpráva iným jazykom. Ľudia z tejto komunity používali slová, fonémy a gramatické štruktúry, ktoré sa v jazyku Jahai, ktorý sme vtedy skúmali, nevyskytujú,“ uviedla spoluautorka štúdie Joanne Yagerová.
Komunita, ktorá používa Jedek ,je odlišná od ostatných. Je rodovo veľmi rovnocenná, viac ako civilizovaná západná spoločnosť. Spory či násilie medzi nimi sú skutočne iba minimálne. Ľudia sa tu neriadia zákonmi ani súdmi a nepoznajú slová ako je vlastníctvo jednotlivca, či krádež. Naopak majú bohatú slovnú zásobu týkajúcu sa výmenného obchodu. Základom ich životov sú zručnosti týkajúce sa lovu a zberu plodín.
„Máme možnosť sa toľko toho naučiť, a to nielen o nich, ale aj o nás samých“ povedal Niclas Burenhult. Pravdou ale je, že jazyk Jedek, akonáhle bol objavený, je už hneď považovaný za ohrozený, avšak to zákonite neznamená, že vyhynie.
Dnes sa na Zemi rozpráva až 6000 jazykmi. Až 3600 jazykov je však menšinových a rozpráva ním iba 20% svetovej populácie. Podľa vedcov sa bude toto číslo stále zmenšovať a v najbližších 100 rokoch sa počet svetových jazykov zníži až o polovicu. Či medzi zaniknutými bude aj Jedek je nateraz otázne.
sciencedaily.com, sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku