Toto sfarbenie a vzory vedcom pripomenuli Jokera z rovnomenného filmu, ktorého si zahral Joaquin Phoenix. Preto sa vedci rozhodli, že nový druh pavúka pomenujú práve po ňom.
Ako informuje portál Live Science, vedci objavili nový druh pavúka, ktorého sfarbenie nápadne pripomína postavu Jokera z rovnomenného filmu z roku 2019. Pavúk je o to zaujímavejší, že celý rod sa vedci už predtým rozhodli pomenovať po hudobnej ikone z kapely The Velvet Underground, Lou Reedovi, ktorý bol známy tým, že nosil takmer výlučne čierne oblečenie a len zriedkakedy sa usmieval.
Celé pomenovanie nového pavúka teda znie Loureedia phoenixi. Pavúka sa prvýkrát podarilo objaviť v Iráne a objav je o to zaujímavejší, že ide o prvého pavúka svojho druhu, ktorého sa podarilo objaviť mimo Stredomoria. Pavúky z rodu Loureedia boli prvýkrát objavené ešte v roku 2018 a rod celkovo zahŕňa 4 druhy.
Pavúky na povrch vychádzajú len 3 týždne v roku
Samce L. phoenixi majú na chrbte výraznú červenú škvrnu obklopenú bielymi vzormi, čo nápadne pripomína Jokerov make-up. Pavúk je pomerne malý, meria len 8 mm a jeho telo je pokryté drobnými chĺpkami. Pavúk patrí do čeľade stepníkovitých, ktorým sa práve vďaka chĺpkom ináč hovorí aj hodvábne pavúky. Okrem svojho výzoru sú tieto pavúky zaujímavé aj svojimi zvykmi. Napríklad, neraz stavajú spoločné hniezda a kolektívne sa starajú aj o mladé prírastky.
Okrem toho, natrafiť na tohto pavúka vôbec nie je jednoduché, keďže nad povrchom sú aktívne len 3 týždne v roku. Počas obdobia od konca októbra do polovice novembra vychádzajú samce na lov, aby našli ideálnu partnerku na párenie. Okrem toho von vychádzajú len mláďatá, keď opúšťajú matkino hniezdo.
Zvyšok času trávia v podzemných hniezdach. Aj preto sa vedcom zatiaľ podarilo popísať len samcov, veria však, že čoskoro sa im podarí nájsť a preskúmať aj samičky. Jednou z možností je počkať, kým nájdený samec dovedie vedcov priamo k samičke do hniezda. Ak budú vedci úspešní, možno sa im podarí prvýkrát zaznamenať aj proces párenia týchto pavúkov.
Live Science
Nahlásiť chybu v článku