Ide o prekvapujúce zistenie, ktoré vedcom unikalo už veľmi dlhú dobu. Štúdia, ktorá opisuje tento výskum bola publikovaná v časopise eLife. Tím vedcov prezradil, že sa im podarilo zachytiť, ako lymfatické cievy vyplavujú tekutiny a odpad. Ide o funkciu, o ktorej existencii vedci netušili. Myšlienka, že by mohla existovať, však vznikla už v roku 1816 v hlave talianskeho anatóma Paola Mascagniho, ktorý tvrdil, že videl lymfatické cievy v pitvaných mŕtvolách. Odvtedy, však nikto nebol schopný ich znovu objaviť.
V poslednom experimente, ktorý viedol tím doktora Daniela Reicha z Národného inštitútu zdravia, použili magnetickú rezonanciu na skenovanie mozgov piatich zdravých dobrovoľníkov. Týmto ľuďom bolo prostredníctvom injekcie vstreknuté magnetické farbivo, známe ako gadobutrol. Ten je tvorený molekulami, ktoré sú príliš veľké, aby sa dostali do mozgu, no dosť malé na to, aby unikli krvnými cievami do mozgovej pleny, teda vonkajšieho povlaku mozgu.
Pomocou skenov z magnetickej rezonancie, tím vedcov mohol pozorovať, ako farbivo uniká do krvných ciev, vyplavuje sa do mozgovej pleny a následne vstupuje do susedných lymfatických ciev, kde sa rozsvietilo. Aby svoju teóriu potvrdili, použili druhé farbivo s väčšími molekulami, ktoré nebolo schopne opustiť krvné cievy, a tak sa nerozsvietili, ani lymfatické cievy.
Lymfatické cievy prepravujú imunitné bunky a tiež aj odpad po celom tele. Krvné cievy dopravujú biele krvinky do orgánov, lymfatické cievy ich naopak odstraňujú a sú súčasťou prirodzeného obehu. Tento objav tvrdí, že mozog má podobný systém na odstraňovanie odpadu. V súčasnosti tím dúfa, že sa im podarí zistiť, či tento lymfatický systém funguje inak v prípade pacientov, ktorý trpia neurologickými a mozgovými ochoreniami. „Bol som prekvapený. Na medicíne sme sa učili, že mozog nemá žiadny lymfatický systém,“ napísal doktor Reich v dokumentácii.
Taktiež dodal, že už dlhé roky sme vedeli, ako tekutiny vstupujú do mozgu. „Teraz konečne môžeme vidieť, že tak ako orgány v tele, aj mozog dokáže vyplavovať odpad cez lymfatický systém.“ Zistenie ešte stále čaká na overenie. Štúdia bola pomerne malá, pretože vykonávanie takéhoto pokusu je drahou záležitosťou. Keby však toto zistenie bolo potvrdené, mohlo by to veľmi významne zmeniť všetko, čo vieme o mozgu a tom, ako funguje imunitný systém.
Pozri aj: Počítače už nebudú stroje. Vedci vytvorili mikročip, ktorý pracuje rovnako ako ľudský mozog
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku