Existuje niekoľko druhov čiernej vdovy, napríklad snovačka európska či snovačka americká. Vo väčšine prípadov samičku snovačky spoznáte podľa toho, že je tmavého sfarbenia a na tele má červenú značku, ktorá tvarom pripomína presýpacie hodiny. Uhryznutie snovačky je jedovaté, vypúšťa totiž do tela obete látku latrotoxín, ktorá môže byť pre človeka mimoriadne nebezpečná.
Nový príbuzný
Aby toho nebolo málo, pred časom sa vedcom v Južnej Afrike podarilo objaviť nový druh jedovatej snovačky, ktorý je ešte väčší, ako tie, ktoré sú už ľudstvu známe. Uhryznutie novoobjaveným druhom snovačky spôsobuje rovnako nepríjemné príznaky, ako uhryznutie snovačkou americkou a obeť potrebuje okamžitú lekársku pomoc.
Phinda Button
Pavúk dostal pomenovanie Phinda Button a údajne ide o prvý novoobjavený druh za posledných 28 rokov. Objav sa podaril ešte v roku 2014 v africkej rezervácii Tembe Elephant Park vedkyni Barbare Wrightovej. Správy o objave však boli zverejnené len nedávno, keďže doteraz si vedci neboli istí, kam presne majú nový druh zaradiť. Aj keď odborníci tvrdia, že ide o najväčší exemplár medzi snovačkami, presné rozmery ani oficiálne pomenovanie pavúka zatiaľ uverejnené neboli.
A new species of spider has been discovered at #andbeyondphinda! The new 'Phinda Button Spider' is Africa's largest button spider and is found in the critically endangered Sand Forest. 👉 https://t.co/IGZ6rYK2iL #travelandbeyond #newdiscovery #careofthewildlife #entomology pic.twitter.com/mydczcO2a3
— andBeyond (@andbeyondtravel) January 30, 2019
Odkiaľ sa vzal?
Na pavúka sa do rezervácie prišiel zblízka pozrieť aj svetoznámy odborník na pavúky Ian Engelbrecht. Myslel si, že nový druh sa do rezervácie dostal možno z Madagaskaru alebo inej exotickej krajiny, dúfal preto, že sa možno objavia aj ďalšie. Netrvalo dlho a skutočne sa podarilo nájsť aj ďalšie druhy.
Zvláštne poznávacie znamenie
Ako sme už spomínali, snovačky je možné rozoznať najmä vďaka červenému znameniu, charakteristické je však pre nich aj to, že z pavučiny spriadajú mechúriky fialového sfarbenia, pričom do jedného sa vojde až 600 vajíčok. Po dlhšom pátraní napokon Engelbrecht dospel k záveru, že pavúka predsa len neprivialo z Madagaskaru ale jeho domovom je lesnatá oblasť v Južnej Afrike.
Jedovaté uhryznutie
Na pavúkovi zatiaľ nebol vykonaný ani toxikologický výskum, Wrightová a spol však predpokladajú, že je jedovatý rovnako ako ostatné snovačky. Ak sa vám do tela dostane jed čiernej vdovy, čakajú vás nepríjemné príznaky, ako napríklad silné bolesti, zrýchlený tlkot srdca, nadmerné potenie a nevoľnosť. Aj keď však snovačky patria medzi najjedovatejší druh na svete, málokedy sa stane, že obeť na následky uhryznutia umrie. Okrem toho, nový druh je mimoriadne bojazlivý samotársky, Wrightová si preto myslí, že k uhryznutiu človeka dôjde len zriedkavo. Dodáva, že za posledný rok ich mala vo svojej domácnosti vyše 5 000 a jej ani rodine sa nikdy nič nestalo.
Odborníci dodávajú, že objav nového druhu pavúka je nielen dôvodom na radosť, ale aj zdvihnutým varovným prstom. Ukazuje totiž, aké je nesmierne dôležité chrániť si prírodu a to nielen parky a rezervácie.
dailymail
Nahlásiť chybu v článku