Kráter v tvare polmesiaca v severovýchodnej Číne drží rekord ako najväčší impaktný kráter na Zemi, ktorý vznikol za posledných 100 000 rokov.
Pred rokom 2020 bol jediný ďalší impaktný kráter, aký bol kedy objavený v Číne, nájdený v okrese Xiuyan v pobrežnej provincii Liaoning, podľa vyhlásenia NASA Earth Observatory.
V júli 2021 vedci potvrdili, že geologická štruktúra v pohorí Xing’an sa vytvorila v dôsledku nárazu vesmírnej skaly na Zem. Tím publikoval popis novoobjaveného impaktného krátera v ten mesiac v časopise Meteoritics and Planetary Science, informuje Livescience.
Impaktný kráter je priehlbina na približne kruhového tvaru na povrchu telies. Tieto útvary vznikajú tzv. impaktom, čo sa vo vesmírnej vede chápe ako náraz menšieho telesa do väčšieho.
Kráter Yilan meria naprieč asi 1,85 kilometra a pravdepodobne vznikol asi pred 46 000 až 53 000 rokmi. Vedecké tímy, ktoré tento kráter skúmajú, zistili jeho vek na základe rádiokarbónového datovania sedimentov dreveného uhlia a organických jazier z miesta.
Skalu zasiahol meteorit
Výskumníci zozbierali tieto vzorky sedimentov extrahovaním vrtného jadra zo stredu krátera, uviedol Forbes. Pod hĺbkou viac ako 100 metrov vrstvených jazerných a močiarnych sedimentov ležala takmer 320 metrov hrubá doska brekciovanej žuly, čo je žula zložená z mnohých skalných úlomkov spojených dohromady v matrici.
Táto skala nesie výpovedné jazvy a znaky toho, že ju zasiahol meteorit. Ďalšie úlomky horniny unikli tomuto procesu tavenia a namiesto toho obsahujú „šokovaný“ kremeň, ktorý sa rozbil v zreteľnom vzore, keď sa vesmírna skala zrútila, podľa Forbes.
Časť južného okraja krátera Yilan chýba, takže geologická štruktúra má tvar polmesiaca, informoval Global Times. Takéto impaktné krátery v tvare polmesiaca sú na Zemi pomerne zriedkavé, povedal Chen Ming, jeden z autorov článku a výskumný pracovník.
V októbri 2021 satelit Landsat-8 zachytil pozoruhodnú snímku severného okraja krátera a vedci teraz skúmajú, ako a kedy zmizol južný okraj, uvádza sa vo vyhlásení NASA.
Rekord pre najväčší impaktný kráter na svete prevzala Čína po Arizone v Spojených štátoch amerických. Tamojší meteorický kráter predtým držal rekord pre najväčší impaktný kráter mladší ako 100 000 rokov. Má totiž asi 49 000 až 50 000 rokov a priemer až 1,2 km.
Nahlásiť chybu v článku