Foto: Unsplash (Gregory Pappas)

Vedomé sny ktoré môžeme ovládať sú pre vedcov stále veľkou neznámou.

Možno ste to už zažili. Lucidné, či vedomé snenie bolo dlhé roky považované za mýtus. Vedci však nakoniec tento typ snívania potvrdili a dokonca prišli aj na niekoľko spôsobov, ako vedomé snenie dosiahnuť. A teraz prichádzajú s ďalším. Zo všetkých sa zatiaľ javí ako najefektívnejší. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Lucidný, či vedomý sen je termín, ktorý opisuje štádium spánku, v ktorom si snívajúci človek uvedomuje, že je v sne. Takýto zážitok je oveľa intenzívnejší a navyše má snívajúci kontrolu nad tým, ako sa situácia v sne bude vyvíjať. V jednoduchosti povedané, počas lucidného sna môžete dokázať a robiť čokoľvek. Znie to úžasne všakže? Skutočné vedomé snenie je však štatisticky pomerne málo vyskytovaný jav.

Foto: Unsplash

S novou metódou môže byť ale lucidné snenie prístupnejšie širšej verejnosti. Výsledky výskumu zatiaľ naznačujú, že ide o najefektívnejšiu zatiaľ známu metódu lucidného snenia. Na základoch svojho predchádzajúceho výskumu prišli s novou metódou odborníci z University of Wisconsin–Madison a Lucidného inštitútu na Havaji. Odpoveďou na navodenie lucidného sna majú byť acetylcholinesterázové inhibítory.

Vedci predpokladajú, že neurotransmiter acetylcholín, ktorého produkcia je počas REM spánku (snívania) zvýšená, nejakým spôsobom môže blokovať našu schopnosť sny ovládať. Práve acetylcholinesterázové inhibítory by teda mali množstvo produkovaného acetylcholínu znížiť a človeku tak lucidné snenie „sprístupniť“.

Foto: Pixabay

Na základe tejto hypotézy sa vedci pustili do jednoduchého experimentu. Pri ňom využili liek galantamín obsahujúci acetylcholinesterázové inhibítory, ktorý sa využíva pri liečbe Alzheimerovej a má minimálne vedľajšie účinky. Cieľom experimentu bolo zistiť, ako tento liek vplýva na schopnosť respondentov zažiť a zapamätať si lucidné sny. Experimentu sa pritom zúčastnilo celkom 121 ľudí. Nešlo však o obyčajnú vzorku. Testovania sa zúčastnili nadšenci, ktorí pred samotným experimentom prešli aj kurzom navodzovania lucidných snov.

Experiment prebiehal počas troch nocí. Prvú noc dostali respondenti obyčajné placebo, druhú noc 4 mg dávku galantamínu a poslednú noc 8 mg dávku liečiva. Testovanie bolo pritom veľmi príjemné. Účastníci sa uložili na spánok a po presne 4,5 hodinách vstávali, aby užili liek (alebo placebo). Po užití začali s naučenými praktikami navodzovania lucidných snov a opäť sa uložili na spánok. Ráno odborníci zisťovali výsledky experimentu.

Foto: Pixabay

Testovanie ukázalo, že zvýšená dávka acetylcholinesterázových inhibítorov spolu s technikami navodzovania lucidných snov, je doposiaľ najefektívnejšou formou vedomého snenia. Výsledky experimentu totiž ukazujú, že kým pri užití placeba lucidný sen zažilo 14% respondentov, pri 4 mg galantamínu to bolo už 27% a pri 8 mg dokonca až 42% účastníkov experimentu. Z oboch nocí, kedy respondenti užili aspoň nejaké množstvo galantamínu, lucidný sen zažilo 57% účastníkov.

Odborníci však varujú, že pokiaľ si to váš zdravotný stav nevyžaduje, s galantamínom by ste experimentovať nemali. Výsledok experimentu však otvára brány na vedeckej scéne. Vysoká percentuálna úspešnosť totiž z tejto metódy robí zatiaľ najefektívnejší známy spôsob navodzovania lucidného snenia a otvára tak ďalšie možnosti k skúmaniu vedomého snenia. Odborníci si od neho sľubujú odhalenia ďalších tajomstiev nášho podvedomia, ako aj pomoc pri boji s poruchami spánku.

Pozri aj: Vedcom sa podarilo nájsť dôkazy o tom, že existovali iné vesmíry predtým, ako vznikol ten náš

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články