Foto: Pierson Hill

Salamandre sú veľmi fascinujúce tvory.

Ešte fascinujúcejšie je to, koľko rôznych druhov tohto obojživelníka môžeme v prírode nájsť. Zrejme žiaden z nich však nie je tak fascinujúci, ako leopardí úhor. Tvor vídaný tak sporadicky, že až doposiaľ sa nikomu nedarilo ho poriadne preštudovať. To sa však zmenilo tento rok, keď sa skupine vedcov podarilo túto mystickú potvoru lokalizovať a pozorovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za celým objavom stál ekológ Sean Graham a jeho tím vedcov. Salamandra sa v latinčine nazýva Siren reticulata, čo by sme mohli preložiť ako Sieťkovaná siréna. Podobne, ako zbytok jeho rodového kmeňa, aj tento tvor je pomerne veľký. Dosahuje dĺžku 61 centimetrov a vzhľadom pripomína skôr úhora ako salamandru. Má len jeden a to predný pár nôh.

Vedcom bol ľahostajný

Toto záhadné čudo, ktoré sa v priebehu posledných pár rokov dalo z času na čas zahliadnuť vo floridských vodách, má však aj veľmi zaujímavé a ohromujúce sfarbenie. Aj keď ide technicky o obojživelníka, tento tvor trávi väčšinu života vo vode. V skutočnosti sa ho podarilo odchytiť raz v roku 1970 a zbežne bol opísaný aj v istej štúdii z roku 1975. Z nejakých príčin si však doposiaľ nikto nenašiel čas na to, aby ho poriadne preskúmal.

Pierson Hill

Skutočný unikát

A práve toto bola hlavná výzva pre Seana Grahama a jeho tím vedcov. „Ornitológovia by sa išli navzájom pozabíjať pri súťaži o to, kto prvý preskúma nový druh operenca v severnej Amerike. A vták, ktorého unikátnosť by sme mohli porovnať s týmto tvorom, by bol pravdepodobne bodkovaný pštros,“ hovorí Graham, ktorý nechápe, ako veľmi bolo toto zviera doteraz opomínané.

Avšak opisovanie leopardieho úhora, ktorý nie je leopardom ani úhorom, sa ukázalo ako veľmi náročné. Aj napriek tomu, že Grahamovi sa podarilo vo výsledku získať len veľmi malé množstvo informácii, rozhodol sa aj napriek tomu publikovať o tomto zvierati štúdiu. A to najmä z toho dôvodu, že mu trvalo 5 rokov len kým sa mu ho podarilo odchytiť. Teraz dúfa v to, že na poli biológie dostane leopardí úhor viac priestoru.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články