Na Zemi sú drahokamy pre pomerne malý výskyt neuveriteľne cenné a dokážeme za ne platiť často až astronomické sumy. Minerály s výnimočnými estetickými vlastnosťami sú pritom prirodzeným dielom prírody. Zaujímavým paradoxom je, že kým na Zemi ich považujeme za výnimočné, vo vesmíre drahokamy tvoria celé planéty. Vedci zrejme objavili tri.
Odborníci z univerzít v Zürichu a Cambridgei oznámili, že sa im zrejme podarilo identifikovať tri planéty, na ktorých sa nachádza až nepredstaviteľné množstvo drahokamov. Malo by ísť o celkom novú skupinu planét (nejde o plynné obry, ani planéty podobné Zemi), ktoré sú tvorené horninami, kovmi a ich vzájomnou kombináciou. Na rozdiel od Zeme či Marsu však obiehajú okolo svojej hviezdy v oveľa menšej vzdialenosti. Na týchto planétach tak panujú celkom iné podmienky, napríklad ich jadro zrejme netvorí železo, ale vápnik alebo hliník.
Práve vysoký obsah hliníka, ktorým skupina planét s veľkou pravdepodobnosťou disponuje, vedcom naznačuje, že na nich možno nájsť obrovské množstvo drahokamov. Konkrétne by malo ísť o zafíry a rubíny, teda korundy, ktoré vznikajú kryštalizáciou oxidu hlinitého. Na troch exoplanétach, konkrétne WASP-47, 55 Cancri e a HD 219134 b sa tak môže nachádzať pre človeka nepopísateľné bohatstvo.
Vedcov však viac ako možná prítomnosť rubínov a zafírov zaujali vlastnosti novej skupiny planét. Tvorené sú zvyškami protoplanetárnych diskov, oblakov prachu a plynu, ktoré rotujú okolo vznikajúcej hviezdy a z ktorých sa v priebehu miliónov rokov tvoria planéty. Oproti iným „pevným“ planétam, v tejto skupine zrejme celkom absentuje železo. Okrem spomínaného hliníka a vápnika sa tu zrejme vo veľkom množstve nachádza aj kremík a horčík.
Tri planéty z novej skupiny pre absenciu železa zrejme nemajú žiadne magnetické pole, poprípade je ich magnetické pole celkom iné ako poznáme z našej slnečnej sústavy. Ich vnútorná štruktúra je stále záhadou, rovnako aj podmienky, ktoré na planétach panujú. Napriek tomu, že ich tvoria horniny a kovy, sú ale zrejme celkom odlišné od zvyšných Zemi podobných planét.
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku