Foto: ESA/Hubble [CC BY 4.0]

Na Zemi by predstavovali nekonečné bohatstvo.

Na Zemi sú drahokamy pre pomerne malý výskyt neuveriteľne cenné a dokážeme za ne platiť často až astronomické sumy. Minerály s výnimočnými estetickými vlastnosťami sú pritom prirodzeným dielom prírody. Zaujímavým paradoxom je, že kým na Zemi ich považujeme za výnimočné, vo vesmíre drahokamy tvoria celé planéty. Vedci zrejme objavili tri. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Odborníci z univerzít v Zürichu a Cambridgei oznámili, že sa im zrejme podarilo identifikovať tri planéty, na ktorých sa nachádza až nepredstaviteľné množstvo drahokamov. Malo by ísť o celkom novú skupinu planét (nejde o plynné obry, ani planéty podobné Zemi), ktoré sú tvorené horninami, kovmi a ich vzájomnou kombináciou. Na rozdiel od Zeme či Marsu však obiehajú okolo svojej hviezdy v oveľa menšej vzdialenosti. Na týchto planétach tak panujú celkom iné podmienky, napríklad ich jadro zrejme netvorí železo, ale vápnik alebo hliník.

Foto: No machine-readable author provided. Kluka assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Práve vysoký obsah hliníka, ktorým skupina planét s veľkou pravdepodobnosťou disponuje, vedcom naznačuje, že na nich možno nájsť obrovské množstvo drahokamov. Konkrétne by malo ísť o zafíry a rubíny, teda korundy, ktoré vznikajú kryštalizáciou oxidu hlinitého. Na troch exoplanétach, konkrétne WASP-47, 55 Cancri e a HD 219134 b sa tak môže nachádzať pre človeka nepopísateľné bohatstvo.

Vedcov však viac ako možná prítomnosť rubínov a zafírov zaujali vlastnosti novej skupiny planét. Tvorené sú zvyškami protoplanetárnych diskov, oblakov prachu a plynu, ktoré rotujú okolo vznikajúcej hviezdy a z ktorých sa v priebehu miliónov rokov tvoria planéty. Oproti iným „pevným“ planétam, v tejto skupine zrejme celkom absentuje železo. Okrem spomínaného hliníka a vápnika sa tu zrejme vo veľkom množstve nachádza aj kremík a horčík.

Foto: NASA/JPL-Caltech [Public domain], via Wikimedia Commons
Tri planéty z novej skupiny pre absenciu železa zrejme nemajú žiadne magnetické pole, poprípade je ich magnetické pole celkom iné ako poznáme z našej slnečnej sústavy. Ich vnútorná štruktúra je stále záhadou, rovnako aj podmienky, ktoré na planétach panujú. Napriek tomu, že ich tvoria horniny a kovy, sú ale zrejme celkom odlišné od zvyšných Zemi podobných planét.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články