Nepísal by vám však o tom, aké novinky má novootvorená reštaurácia v susedstve. Informoval by vás, ako sa mení pôda, v ktorej rastie. Presne taká je úloha špenátu, ktorý vedci naučili posielať maily. Má pomáhať sledovať zmeny v životnom prostredí.
Špenát posiela vedcom maily
Ako informuje portál Travel and Leisure, vedcom sa podarilo nájsť spôsob, ako naučiť špenát posielať maily. Podľa portálu EuroNews však nejde len o zvláštnu zábavku. Špenát má vedcov informovať o klimatických zmenách. Upozorniť môže dokonca aj na to, ak sa v pôde vyskytne napríklad chemikália používaná pri výrobe výbušnín.
Štúdia publikovaná v časopise Nature Materials píše, že vedci z MIT našli nový spôsob, ako sledovať klimatické zmeny za pomoci koreňovej sústavy špenátu. Rastliny sú totiž veľmi citlivé aj na tie najdrobnejšie zmeny v prostredí, v ktorom žijú. Zaznamenávajú chemické zmeny v pôde, ale aj vo vode. Dokážu napríklad prichádzajúce obdobie sucha zaznamenať oveľa skôr ako akýkoľvek prístroj. Signály z koreňov rastlín sú tak pre vedcov bohatou studnicou údajov.
Novej technológii hovoria vedci rastlinná nanobionika a jej úlohou je sledovať prítomnosť nitroaromatických zložiek v podzemnej vode. Tie sa využívajú napríklad pri výrobe výbušnín, ale sú aj súčasťou rôznych chemikálií využívaných v priemysle. Ak korene rastlín zaznamenajú prítomnosť takejto látky v podzemnej vode a v pôde, pošlú signál do infračervenej kamery. Tá následne vedcom pošle mail o tom, že sa niečo deje.
Pomáha vedcom bojovať s klimatickými zmenami
Rastliny sú v mnohých smeroch omnoho zaujímavejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Sú to akýsi analytici, ktorí svojou rozsiahlou koreňovou sústavou zachytia v pôde a vo vode takmer všetko. Neustále skúmajú zloženie vody a následne ju dokážu dopraviť až k listom.
Vedci vo svojej štúdii píšu, že takýmto spôsobom dokázali prekonať komunikačnú bariéru medzi rastlinami a človekom. Vďaka tomu rastliny môžu vedcom pomôcť ľahšie zisťovať prítomnosť znečistenia v životnom prostredí a efektívnejšie bojovať s klimatickými zmenami.
Ďalšia štúdia publikovaná prostredníctvom American Chemical Society zas informuje o tom, že špenát sa dá využiť aj ako pohonná látka v nových typoch tzv. kovovo-vzduchových batérií. Tie sú efektívnejšie a šetrnejšie ako klasické lítium-iónové batérie a v budúcnosti možno budú bežnou súčasťou mobilov či počítačov. Zdá sa, že okrem toho, že sa skvele hodí do šalátov či do iných pokrmov, špenát raz možno vedcom pomôže zachrániť našu planétu.
Nahlásiť chybu v článku