pixabay.com

Milióny ľudí trpí arachnofóbiou, teda iracionálnym strachom z pavúkov. Môže ísť o ľudskú vnútornú odozvu v spojitosti s evolúciou. Všetko je to totižto ukotvené v mozgu.

Zatiaľ, čo môže byť strach pozostatkom úsilia prežiť v praveku, úzkosť, ktorá prichádza v spojitosti s tým, je skôr niečo, čo by vo svojom živote ľudia s arachnofóbiou radšej nemali. Experimentálna liečba by mohla pomôcť splniť ich želanie a to v spolupráci s ich vlastným srdcovým pulzom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci vo Veľkej Británií zistili, že pacientov vlastný tep srdca môže byť využitý pri počítačom riadenej terapií, ktorá človeka zbaví arachnofóbie či iného strachu. „Mnohí z nás majú fóbie rôzneho druhu – môže ísť o pavúky, klaunov alebo dokonca rôzne druhy jedla,“ povedal výskumník a psychiater z Univerzity v Sussexe, Hugo Critchley„Liečba väčšinou zahŕňa vystavenie pacienta jeho strachu, no často môže ísť o dlhodobejšiu liečbu.“ 

pixabay.com

Terapia vystavením pacienta jeho strachu zahŕňa metódu, počas ktorej človek čelí objektu, ktorý v ňom vyvoláva strach. Predošlý výskum dokázal, že rýchlosť pulzu človeka, je priamo prepojená so strachom a jeho signálmi. V novej štúdií výskumníci chceli vedieť, či je toto prepojenie možné využiť aj pri terapií.

„Testovali sme princíp srdcových signálov, ktoré upravujú výsledky terapie vystavenia strachu z pavúkov. To by mohlo ponúknuť cestu k zvýšeniu účinnosti boja so strachmi pacientov,“ vyjadrili sa autori vo svojich štúdiách. Testovanie prebehlo v spolupráci s 53 pacientmi, ktorí mali v online dotazníku vysokú mieru arachnofóbie.

Účastníci boli rozdelení do troch skupín, z ktorých každý postúpil počítačom riadenú terapiu na základe vystavenia strachu. Ukazoval im obrázky pavúkov na monitore počas toho, ako bola sledovaná ich srdcová aktivita. Prvej skupine boli obrázky ukázané v súlade s ich tepom (v momente, keď sa srdcový sval stiahol), druhej skupine  vtedy keď sa srdcový sval povolil. Tretia skupina sledovala striedanie obrázkov náhodne.

Foto: Pixabay

Tento výskum preukázal, že práve v prvej skupine došlo k najväčšiemu zmierneniu strachu. „Toto zistenie napovedá lepšie vnímanie a spracovanie stimulov hrozby, teda uľahčenie pri potenciálnej liečbe fóbie,“ píšu autori. No stále je potrebné v tejto sfére vykonať mnoho výskumov a údery srdca ako také, samozrejme nezaručia pacientovi zbavenie sa strachu, môžu však napomôcť.

„Naša práca ukazuje, ako môže odpoveď na strach súvisieť s tým, kedy sme mu vystavení. Či v momentoch úderov srdca alebo medzi nimi,“ poukazuje Critchly„Môžeme povedať, že sme úder srdca od nového spôsobu, ako pomôcť ľuďom nebáť sa.“

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články