Napriek obrovskej snahe a prostriedkom, ktoré ľudstvo investuje do vesmírneho výskumu, nám mnoho informácií uniká. Vedcom sa za posledné desaťročia podarilo učiniť dychberúce objavy, ten najnovší je však dôkazom toho, že napriek odhodlaniu nie sú naše schopnosti dokonalé.
Vedci totiž opätovne preskúmali dáta zozbierané družicou Kepler, ktorej úlohou bolo od roku 2009 hľadať vzdialené exoplanéty podobné našej Zemi. Misia družice skončila v roku 2018, rovnako aj výskum zozbieraných dát. Teraz k nim však tím odborníkov vrátil, analyzoval ich po druhýkrát a objavil planétu, ktorá sa zo všetkých, ktoré družica Kepler dokázala objaviť, Zemi podobá najviac, informuje na svojom webe NASA.
Nie len podobná ale najpodobnejšia
Nazvali ju Kepler-1649c a počítačové algoritmy ju počas analýzy v roku 2018 jednoducho prehliadli. Opätovným skúmaním údajov však vedci teraz dokázali identifikovať exoplanétu vzdialenú 300 svetelných rokov od Zeme, ktorá je veľkosťou aj priemernou teplotou zo všetkých Keplerovou družicou objavených planét tej našej najpodobnejšia. Je len 1,06 násobne väčšia ako Zem a od hviezdy, ktorú obieha, absorbuje 75 % množstva slnečného žiarenia, ktoré zachytáva Zem. Jeden rok však na Kepler-1649c trvá len 19 zemských dní.
Ak keď je nový objav mimoriadne fascinujúci, podmienky na Zemi podobnej planéte Kepler-1649c nemusia podporovať život vo forme ako ho poznáme. Exoplanéta totiž obieha okolo svojej hviezdy, ktorá je červeným trpaslíkom. Na tomto type hviezd dochádza k hviezdnym erupciám, ktoré by mohli spôsobiť také prostredie, že by život na Kepler-1649c jednoducho nemohol existovať. Známe nie sú ani žiadne detaily o atmosfére exoplanéty, ktorá je pre existenciu života taktiež kľúčovou záležitosťou.
Druhá Zem čaká na objavenie
Napriek tomu je objav pre vedcov výnimočnou udalosťou a dôkazom, že sa pri vesmírnom výskume netreba spoliehať na prácu počítačov. Ak by výsledky algoritmu z roku 2018 „ručne“ neskontrolovali, exoplanétu Kepler-1649c by nikdy neobjavili.
„Tento vzdialený zaujímavý svet nám dáva ešte väčšiu nádej na to, že tam niekde medzi inými hviezdami leží druhá Zem, ktorá čaká na objavenie,“ hovorí v tlačovej správe Thomas Zurbuchen z riaditeľstva NASA.
Nahlásiť chybu v článku