Veľká podmorská hora s tromi neaktívnymi sopkami, ktorá sa pred miliónmi rokov potopila do oceánu pri pobreží Lanzarote, možno inšpirovala legendu o Atlantíde. Vedci si myslia, že sa im podarilo objaviť niečo vskutku výnimočné.
Výnimočný objav
Ako informuje Live Science, výskumníci v Španielsku objavili stratené ostrovy, ktoré sa pred miliónmi rokov potopili do oceánu. Na niektorých z nich sú ešte stále viditeľné neporušené pláže. Myslia si, že práve tie môžu byť pôvodnom legiend o bájnej Atlantíde. Tím objavil ostrovy na podmorskej hore, ktorej súčasťou sú tri, dnes už neaktívne, sopky a majú priemer asi 50 kilometrov. Základňa sa nachádza asi 2,3 km pod hladinou oceánu.
Vedci nazvali novoobjavenú podmorskú horu Los Atlantes podľa Platónovej bájnej civilizácie, ktorú bohovia údajne ponorili do oceánu za trest za nemravnosť jej obyvateľov. Podľa odborníkov išlo kedysi o bežné ostrovy, ktoré sa ponorili a stále hlbšie sa ponárajú do dnešného dňa. Los Atlantes sa podarilo objaviť počas prieskumu morského dna pri východnom pobreží Lanzarote za pomoci diaľkovo ovládaného vozidla 100 až 2 500 metrov.
Čakajú ich ďalšie expedície
Prieskum bol súčasťou projektu Atlantis organizácie IGME-CSIC, ktorého cieľom je lepšie pochopiť podmorskú vulkanickú a hydrotermálnu aktivitu v tejto oblasti. V období eocénu, teda pred 56 až 34 miliónmi rokov, boli Los Atlantes sústavou ostrovov. Keď sopečná aktivita ustala, láva stuhla a zhustla. To spôsobilo, že ostrovy klesli do oceánu. Niektoré črty týchto stratených ostrovov sa však zachovali aj pod hladinou. Stále sú napríklad viditeľné spomínané pláže či piesočné duny.
Niektoré z pláží sa nachádzajú v hĺbke 60 metrov pod hladinou. Počas poslednej doby ľadovej, keď bola hladina mora oveľa nižšia ako dnes, sa z neaktívnych sopiek pravdepodobne opäť stali obývateľné ostrovy. Keď hladina mora po skončení tohto obdobia stúpla, opäť sa potopili. Vedci plánujú odobrať vzorky sopečných hornín, aby získali viac údajov. V expedíciách plánujú pokračovať aj počas budúceho roka.
Nahlásiť chybu v článku