Kde by ste hľadali najvyšší tropický strom na svete? Áno, zrejme v tropickom pralese. Na svete existujú tri najväčšie lokality tropických lesov. Jednou z nich je Amazonský prales, druhou sú lesy v okolí rieky Kongo, a poslednou sú tropické lesy v Indonézii. A práve v poslednej z týchto lokalít našli vedci nedávno najvyšší tropický strom na našej planéte. Na ostrove Borneo viedol ekológ Gregory Asner zo Stanfordskej univerzity výskum o ktorom povedal: „Robím túto prácu už 20 rokov, no musím povedať, že toto je jeden z najpôsobivejších zážitkov v mojej kariére“.
Na ostrove Borne našiel tím Gregory Asnera najvyšší tropický strom Zeme. Meria neuveriteľných 94,1 metra. Ak si takúto veľkosť neviete celkom dobre predstaviť, je to približne ako tri vráskavce ozrutné naukladané v rade za sebou. Predchádzajúci rekord prepísali vedci hneď 50-krát. V tejto oblasti totiž našli až 49 ďalších stromov, ktoré svojou výškou presahujú dovtedy nedosiahnutú výšku 90 metrov.
Predchádzajúci rekordér pochádzal taktiež z ostrova Borneo. Tento strom meral 89,5 metra a nachádzal sa na území Malajzie. Tím britských vedcov ho našiel len pred niekoľkými mesiacmi a práve preto sa Gregory Asner rozhodol pre podrobný výskum v tejto oblasti. Akoby tušil, že nájde ešte vyšších jedincov. A ako sa nakoniec ukázalo tak to aj bolo.
Najvyšší strom našiel tím vedcov vďaka laserovému skenovaniu územia, ktoré sa odborne nazýva LIDAR. Táto technika spočíva vo vysielaní 500-tisíc laserových impulzov za sekundu zo spodnej časti lietadla, ktoré prelietava nad skúmaným územím. Z tohto skenovania dostanete 3D model na ktorom môžete jednoducho identifikovať to čo skúmate, v tomto prípade najvyšší tropický strom na svete.
Gregory Asner so svojím tímom dúfa, že nález najvyššieho tropického stromu na svete na ostrove Borneo pomôže k ochrane tropických lesov v tomto území. Z najväčších lokalít tropických pralesov na svete sú práve lesy v Indonézii najviac ničené a devastované vplyvom človeka. Asner dúfa, že miestna spoločnosť si konečne začne uvedomovať dar, ktorým ich príroda obohatila a konečne prestanú s vyrubovaním a ničením tejto divočiny.
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku