Rozsah problému na našej planéte skúmali výskumníci z British Antarctic Survey (BAS). Podľa výsledkov štúdie, všadeprítomnú existenciu mikroplastov už vieme dokázať aj v najodľahlejších častiach planéty. Vedci ich prítomnosť skúmali v blízkosti odľahlých antarktických táborov. Výsledky by nás mali znepokojiť.
Podľa záverov štúdie, mikroplasty objavené v oblasti vzdialených táborov na Antarktíde majú pochádzať z miestnych zdrojov.
„Pôvodcom môže byť outdoorové oblečenie, laná či vlajky, ktoré sa používajú na označenie bezpečných ciest v tábore a okolo neho,“ informovala doktorka Clara Mannová, oceánska ekologička z BAS, podľa Daily Mail.
Ako sa tam dostali?
Kirstie Jones-Williamsová, spoluautorka štúdie tvrdí, že výskyt mikroplastickej kontaminácie je v rozpore s právnymi normami regulujúcimi určité materiály v oblasti.
„Napriek prísnym predpisom týkajúcich sa materiálov na Antarktíde, naše zistenia odhaľujú mikroplastickú kontamináciu aj vo vzdialených a v prísne kontrolovaných oblastiach,“ uviedla.
Na účely štúdie výskumníci analyzovali vzorky odobraté v táboroch v odľahlých oblastiach južného pólu. Konkrétne zbierali vzorky na ľadovci Union a ľadovci Schanz.
Sneh roztopili a následne vzorku analyzovali pomocou novej techniky pri vyššom rozlíšení. Podľa doktorky Emily Rowlandsovej, ktorá sa spolupodieľala na štúdii, umožňujú nové metódy vedcom skúmať mikroplasty oveľa menšej veľkosti a oveľa presnejšie, než bolo možné doposiaľ.
Ich analýza odhalila, že v jednom litri snehu z vybraných častí Antarktídy sa nachádza 73 až 3099 častíc mikroplastu.
Až 95 percent, teda prevažná väčšina častíc, bolo menších ako 50 mikrometrov, čo je veľkosť porovnateľná s ľudskými bunkami. Niektoré mikroplasty v oblasti nepresahovali veľkosť červených krviniek.
Podľa Jones-Williamsovej výsledky štúdie dokazujú „všadeprítomnú povahu znečistenia plastom“ na našej planéte.
„Ukazuje sa, že na Zemi už neexistuje miesto, ktoré by zostalo skutočne nedotknuté.“
Nahlásiť chybu v článku