V roku 2009 sa profesor Mas Subramanian na univerzite v Oregone podieľal na experimentoch, ktoré mali objaviť nové materiály pre elektroniku. Tak, ako to ale pri experimentoch býva, jeho tím vedcov prišiel z nečakanými výsledkami. Namiesto nového materiálu sa im podarilo objaviť nový druh pulzujúcej farby. Odtieň má označenie YInMn, a až teraz po dlhých testoch a rôznych experimentoch dostal licenciu, a môže byť komerčne využitý.
Tento modrý pigment je výsledkom zahrievania zmesi čierneho oxidu mangánu a ďalších chemikálii, pri teplote 2 000 stupňov Celzia. Ióny mangánu absorbujú červenú a zelenú farbu, a tak vzniká trvale modrá farba, ktorá nemizne v oleji či vo vode. Taktiež táto farba odráža veľké množstvo infračerveného svetla, čo je veľká výhoda, farba môže slúžiť aj ako prirodzený chladič a môže byť aplikovaná na rôzne strechy a budovy.
Kým sa farba reálne dostane na komerčný trh a začne sa bežne používať vďaka svojim vlastnostiam v priemysle, už teraz ju začínajú využívať umelci. Farba je vhodná vďaka svojim vlastnostiam aj na reštaurovanie.
zdroj: ArtNet.com
Nahlásiť chybu v článku