Liek Ozempic sa v médiách, ale aj medzi ľuďmi stal populárny pre svoje schopnosti pomôcť s chudnutím. Jeho hlavným cieľom a myšlienkou je ale pomôcť ľuďom s cukrovkou druhého typu s redukciou ich hmotnosti. No spôsob, akým Ozempic funguje, sa dá podľa vedcov navodiť aj inak.
Vedci v novej štúdii publikovanej v časopise Nature Microbiology identifikovali črevnú baktériu, ktorá môže znižovať príjem cukrov v strave. Tým by bolo možné otvoriť nové cesty pre liečbu obezity či metabolických ochorení.
Baktéria urobí to, čo Ozempic
Vedci analyzovali krv 18 myší s indukovanou cukrovkou a 60 pacientov s cukrovkou 2. typu. Ako píše portál Science Alert, pri myšiach, ktoré nedokázali produkovať črevný proteín označený ako FFAR4, vedci zistili, že sa množstvo baktérií kmeňa Bacteroides vulgatus znižuje. To následne znižovalo uvoľňovanie hormónu označeného ako FGF21. Ten je spojený s chuťou na cukor.
Pri analýze krvi vedci zistili, že mutácie FFAR4 môžu byť dôležitým prispievateľom k rozvoju cukrovky. Keď boli myši liečené metabolitmi Bacteroides vulgatus, zvýšilo to sekréciu GLP-1, a to následne spustilo aj sekréciu FGF21. Výsledkom je, že nastala väčšia kontrola hladiny cukru v krvi a menšia túžba po cukre.
Ozempic pritom funguje veľmi podobne a tiež vplýva na sekréciu GLP-1. Podľa vedcov z čínskej univerzity v meste Ťiang-nan, svoj výskum zatiaľ otestovali na myšiach a uvidí sa, či sa výskum rozšíri aj priamo na ľudí. Avšak ako tvrdia v tlačovej správe, táto štúdia poskytuje sľubnú stratégiu prevencie cukrovky, avšak zdôrazňujú nevyhnutnosť klinických štúdií.
Nahlásiť chybu v článku