Mnohí si dozaista pamätajú ošiaľ, ktorý vyvolal nález 15 centimetrov dlhej kostry v čilskej časti Atacamskej púšti v roku 2003. Podivnú miniatúrnu kostru svet takmer okamžite pomenoval „Mimozemšťan z Atacamy“ a to práve preto, že mnohí nadšenci podivné telo identifikovali ako mimozemského tvora. Po 15 rokoch však vedci prinášajú konečné stanovisko.
Vytvorenie hoaxu okolo pozostatku miniatúrneho mimozemšťana uprostred púšte sa nemožno čudovať. Nájdené 15 centimetrové telo naozaj nápadne pripomína tvora, ktorý by mohol pochádzať z inej plánety, teda aspoň podľa toho, ako si mimozemšťanov predstavujeme. Podivný tvar lebky, hlboké podlhovlasté očnicové oblúky a najmä miniatúrna veľkosť tela presvedčila mnohých, že sa jedná o mimozemského tvora. Pred piatimi rokmi sa však do výskumu genómu „Mimozemšťana z Atacamy“ pustil tím vedcov pod vedením Garryho Nolana zo Standfordskej univerzity a dnes konečne poznáme výsledky ich práce.
Počiatočné výsledky výskumu v roku 2013 síce zodpovedali niekoľko otázok, no tému mimozemského pôvodu nechávali stále otvorenú. Napriek tomu sa zistilo, že telo je staré asi 40 rokov a expertíza kostí potvrdila, že tento tvor mal v čase svojej smrti asi 6-8 rokov. Až finálna správa z výskumu genetického materiálu „Mimozemšťana z Atacamy“ potvrdila, že sa v skutočnosti o žiadneho mimozemského tvora nejedná.
Analýza genómu maličkej kostry ukázala, že jednoznačne ide o človeka. Podľa zistení vedcov má ísť o ženu (dievča) juhoamerického pôvodu. Výskum ukázal, že dievčatko sa s veľkou pravdepodobnosťou narodilo predčasne a navyše jej genetický kód obsahoval celkom 64 nezvyčajných mutácií. Vedci na základe zistení predpokladajú, že dievčatko trpelo ťažkou formou skeletálnej dysplázie (porucha vývoja a rastu pozn. red.). Garry Nolan so svojím tímom teda jednoznačne zmazal hoax o mimozemskom pôvode nálezu z Atacamskej púšte.
Ako však dievčatko prišlo k toľkým genetickým mutáciám sa vedcom zatiaľ zistiť nepodarilo a môžeme predpokladať, že táto otázka bude v budúcnosti predmetom ďalších výskumov. Podľa Garryho Nolana môže byť príčinou práve lokalita, kde sa kostra našla a kde teda s veľkou pravdepodobnosťou dievčatko aj žilo. Oblasť La Noira (miesto nálezu) je totiž známe pre bývalú ťažbu dusičnanov, ktorých účinky na človeka mohli spôsobiť početné genetické mutácie.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku