Portál BBC informuje, že podľa odborníkov hrozí pohoriu Mont Blanc kolaps. Miestne úrady sa preto rozhodli okamžite zakročiť, uzavreli cesty a evakuovali horské chaty.
Pohorie Mont Blanc a okolité oblasti sa ocitli v ohrození. Odborníci varujú, že každú chvíľu sa môže uvoľniť z ľadovca Planpincieux nachádzajúcom sa na vrchu Grandes Jorasses až 250-tisíc kubických metrov ľadu. Samozrejme, zmena, ktorá hrozbu vyvolala, sa neudiala len tak zo dňa na deň. Starosta mesta Courmayeur, ktoré sa pod Mont Blancom nachádza, Stefano Miserocchi, pre BBC uviedol, že zmeny na pohorí je možné badať už dlho.
Mont Blanc je najvyšším pohorím v Západnej Európe, no klimatické zmeny a globálne otepľovanie sa nevyhli ani tomuto obrovi. Tiahne sa naprieč Francúzskom a Talianskom a jeho vrchol sa vypína do výšky až 4 808 metrov nad morom, vďaka čomu je zároveň 11. najvyšším vrchom na svete podľa svojej relatívnej výšky. Pohorie je pokryté ľadovcami, pričom najväčším ľadovcom je ľadovec Mer de Glace. Pohorie má celkovo 11 vrcholov a Mont Blanc každoročne pritiahne obrovské množstvo turistov a milovníkov hôr.
Ľadovec sa posúva o 60 centimetrov denne
Žiaľ, po vydanej výstrahe sa turisti na horu nejaký čas nedostanú. Starosta Stefano Miserocchi totiž nechce nič zanedbať a turistov tak ohroziť. Podpísal preto nariadenie uzavrieť cesty v talianskej časti hôr, konkrétne v oblasti Val Ferret. Merania totiž ukázali, že časť ľadovca sa dala do pohybu a to tempom 50 až 60 centimetrov za jediný deň.
Obyvatelia okolitých miest a turistické destinácie zatiaľ nie sú priamo ohrozené, v rámci preventívnych opatrení však boli evakuované všetky horské chaty v oblasti Rochefort. Odborníci z organizácie Fondazione Montagna Sicura (Safe Mountain Foundation) zatiaľ nedokážu predpovedať presný priebeh a čas kolapsu.
Dôkaz klimatických zmien
Aj keď sa môže zdať, že posun ľadovca nie je nijak výrazný, predsa len by sme mali spozornieť. Je totiž dôkazom toho, že aj pohoria prechádzajú výraznými zmenami a čakať a prizerať sa, čo sa bude diať už viac nestačí.
Pohoria sú zraniteľné čoraz viac a posun ľadovca nie je jediným zvláštnym fenoménom, ktorý sa v horách v poslednom čase vyskytol. Pred časom sa napríklad konal nezvyčajný pohreb – z povrchu Zeme totiž zmizol islandský ľadovec Okjökull. Pod alpskými vrcholkami sa zas podarilo objaviť jazierko, ktoré tam vôbec nemá čo robiť.
Nejedno miesto sa preto uchyľuje k zvláštnym riešeniam. Napríklad, hory sa prikrývajú plachtami, ktoré majú odrážať slnečné žiarenie a spomaliť tak topenie ľadovcov. Takéto riešenia sú však len dočasné a ich efektivita je otázna.
BBC
Nahlásiť chybu v článku