Foto: ESO

Žijeme vo svete, kde sa dejú veľké veci.

Ľudia stavajú veľké domy, šoférujú veľké autá, nakupujú veľké šperky a žijú vo veľkých mestách. K tomu všetkému teraz pribudne nový obrý teleskop, ktorý posunie astronómiu na celkom novú úroveň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obrovských teleskopov pribudlo na svete v poslednom čase hneď niekoľko. Napríklad na Havaji, v Austrálii, v Južnej Afrike, v Číne ale aj v púšti Atacama. Umiestnenie teleskopov umožní vedcom vidieť viac, než videli kedykoľvek doteraz a v lepšom rozlíšení. Jeden z takých teleskopov spadá pod Európske južné observatórium a dostal príznačné pomenovanie Extremely Large Telescope (ELT). Súčasťou teleskopu je zrkadlo, ktoré má priemer až 39 metrov.

Čoskoro pribudne ďalší teleskop, a to v Cerro Amazones, kde množstvo robotníkov už usilovne stavia základy. Konštrukciu teleskopu začali stavať v roku 2017 a odhaduje sa, že dokončiť sa ju podarí do roku 2024. V roku 2012 sa cena najväčšieho teleskopu na svete odhadovala na približne jednu miliardu eur, avšak kým sa teleskop podarí dokončiť, náklady sa zrejme vyšplhajú na takmer 1,3 miliardy eur.

Prečo sa rozhodli odborníci postaviť teleskop práve na tomto mieste? Okrem toho, že teleskop bude pomerne rozľahlý a na jeho postavenie bolo potrebné nájsť veľkú rovnú plochu, vo vyšších polohách narúša prácu astronautov menej rušivých elementov, napríklad vo výhľade bráni menej svetelného smogu. Samozrejme, plošina v Cerro Amazones nebola celkom rovná, musela byť preto upravená. Takto napríklad vyzerá diera, ktorá je pripravená pre teleskop.

This extremely large footprint will form the foundation of the Extremely Large Telescope, set to become the largest optical telescope in the world (collecting 200x as much light as Hubble) from r/space

Aké je tajomstvo úspechu ELT? Skladá sa zo 798 hexagonálnych zrkadiel, pričom každé z nich má priemer 1,4 metra. To umožňuje vyhotovovať zábery vesmíru v skutočne vysokej kvalite. Na porovnanie, najväčší teleskop, ktorý momentálne existuje (Very Large Telescope, VLT), sa skladá zo 4 ďalekohľadov a tie pozostávajú zo zrkadiel, ktoré majú priemer 8,2 metra. Nový teleskop ELT však bude schopný vďaka svojej konštrukcii zachytiť až stokrát viac svetla, ako VLT.

Foto: By Rivi [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons
Okrem toho, v ELT teleskope nebudú prítomné medzery, čo zabezpečí vyššiu kvalitu obrazov bez toho, aby museli byť následne spracovávané. Ak by sme ELT porovnali s Hubblovým teleskopom, ELT zachytí 200-krát viac svetla a stane sa tak zároveň aj jedným z najlepších teleskopov na svete. Odborníci sa nazdávajú, že tak bude možné zachytiť aj vzdialené exoplanéty, čo bolo doteraz takmer nemožné. ELT bude skúmať aj atmosféru planét, ktoré sú podobné Zemi, čo umožní zistiť, či niekde vo vesmíre existuje miesto, kde by raz mohli žiť ľudia.

Ďalšou výhodou bude fakt, že teleskop umožní zistiť nárast rýchlosti rozpínania sa vesmíru, vďaka čomu bude možné načrtnúť presnejší model toho, ako sa vesmír postupne vyvíjal. Astronómia sa posunie z fenomenologickej a teoretickej úrovne smerom k hmotnej úrovni.

Aj keď na dostavanie ELT bude potrebný ešte nejaký ten čas, isté je, že astronomická revolúcia je už na dosah ruky.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články