Máme za sebou rekordné leto. Extrémne horúčavy zasiahli nielen Slovensko, ale aj zvyšok Európy a sveta. Ako informuje iMeteo, v Číne a Japonsku padá jeden teplotný rekord za druhým.
Okrem toho, že svet spaľuje teplo, sme svedkami čoraz častejších ničivých prívalových dažďov a zároveň aj sucha.
Teplotné rekordy
August na Slovensku prepísal tabuľky. Slovenský hydrometeorologický ústav ho označil za silne nadnormálny až mimoriadne nadnormálny.
Podobne je na tom aj veľká časť sveta. V Číne označili tohtoročný august za najhorúcejší od začiatku zaznamenávania teplôt. Horúčavy nezastihli len vidiecke sídla, ale aj veľké mestá. Rekord bol prekonaný v Jiangsu, Shandong (východ), Hebei (sever), Hainan (juh), Jilin, Liaoning (severovýchod) a Xinjiang (severozápad).
Teploty sa pravidelne šplhali až nad +35 °C. Ide o mimoriadny jav, ktorý sa v mesiaci august v tejto oblasti vyskytol doteraz len zriedka,
Čínski meteorológovia upozornili, že vo väčšine provincií bolo leto 2024 teplejšie ako predchádzajúce. Krajina okrem toho čelila aj ničivým záplavám.
Nezvyčajné horúčavy prežívali aj v Japonsku. Meteorologický úrad oznámil, že priemerná teplota v období od začiatku júna do konca augusta bola o 1,76 °C vyššia, ako je dlhodobý priemer.
Sucho a záplavy
Vysoké teploty nie sú jediný problém. Nový výskum ukázal, že otepľovanie spôsobené človekom v uplynulom storočí zvýšilo premenlivosť zrážok na 75 percentách rozlohy Zeme.
Suché obdobia sú ešte viac suché ako v minulosti a obdobia dažďov sú intenzívnejšie a vlhšie. Zmeny sa dotkli predovšetkým Európy, východu Severnej Ameriky a Austrálie.
Výsledky podľa vedcov ukázali i to, že zmena klímy spôsobuje väčšiu premenlivosť globálnych zrážok. Tá sa bude v dôsledku ďalších zmien v budúcnosti ešte zhoršovať.
Štúdia tiež poukazuje na fakt, že množstvo zrážok je nerovnomerne načasované. Aj keď to môže vyzerať nenápadne, v konečnom dôsledku má dosah na miliardy životov.
„Alarmujúce je, že s pokračujúcim globálnym otepľovaním sa tento problém bude zhoršovať. To zvyšuje riziko sucha a povodní,“ uviedli vedci.
Podľa ich slov sa tieto zmeny najvýraznejšie prejavili v Austrálii. Práve tu možno očakávať čoraz častejšie extrémy. Európa a Severná Amerika však neskončili oveľa lepšie.
Najvýraznejšími príčinami klimatických zmien sú podľa odborníkov vyššie emisie skleníkových plynov, spôsobené človekom. Práve tie vytvárajú teplejšiu a vlhšiu atmosféru, čiže aj intenzívnejšie zrážky a väčšie výkyvy.
Nahlásiť chybu v článku