Mnoho ľudí sa napriek svojim schopnostiam a intelektu dostanú do väzenia. Niektorí preto, že jednoducho spravia chybu, iní sú jednoducho kriminálnici a niektorých sa takýmto spôsobom snaží odstrániť vláda. Títo ľudia skončili všetci do jedného vo väzení. Napriek tomu však dokázali aj z tohto prostredia zmeniť svet a históriu ľudstva. Pozrite sa na prvých 5 príbehov, ktoré vám prinesieme v našom krátkom dvojdielnom seriáli o ľuďoch, ktorí napriek väzeniu dokázali zmeniť svet.
William Addis
Kým bola objavená zubná kefka, ľudia si v Anglicku čistili zuby trením si handričkou o zuby. Na túto handričku si dávali kúsky soli alebo kriedy. Tak to bolo až do roku 1770, keď sa do väzenia dostal za svoje výtržnosti William Addis. Ten sa musel vo väzení asi veľmi nudiť, keď premýšľal nad tým, ako vylepšiť ústnu hygienu. Využil kosť a od strážcov väzenia sa mu podarilo získať štetiny z prasaťa. Takto skonštruoval prvú primitívnu zubnú kefku. Do konca života vymyslel mnoho ďalších variant a dostal sa aj k masovej výrobe. Založil spoločnosť Wisdom Toothbrush, v ktorej podnikalo ešte niekoľko generácií jeho potomkov. Ešte aj dnes sa predávajú desiatky miliónov týchto kefiek.
Ezra Pound
Tento významný americký básnik, prozaik a kritik patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov literárnej moderny 20.storočia. Pound žil dlhé roky v zahraničí, konkrétne v Londýne, Paríži a neskôr, počas druhej svetovej vojny, v Paríži. Bol veľkým kritikom amerického kapitalistického systému, vďaka čomu sa v roku 1945 dostal do amerického zajateckého tábora a bol uväznený za vlastizradu. 25 dní bol držaný pod holým nebom, kým dostal namiesto cely stan. Vtedy bol Pound na pokraji psychického zrútenia. V tomto zajatí sa mu však podarilo napísať dielo Pisan Cantos. Ústrednou témou tohto diela bola skaza, ktorá postihla Európu i jeho samého, a tiež zamyslenie sa nad tým, aké je jeho miesto v prirodzenom svete. Toto dielo bolo v roku 1949 prvým svetovým dielom, ktoré získalo prestížne ocenenie Bollingen.
Aun Schan Su Ťij
Aun Schan Su Ťij sa narodila v roku 1945 v Mjanmarsku. Dlhé roky žila a študovala v Anglicku, no v roku 1988 sa opäť vrátila do rodnej krajiny. V Mjanmarsku však v tento rok odstúpil dlhoročný vodca vládnucej socialistickej strany, generál Ne Win, a v krajine začali masové demonštrácie za demokratizáciu. Demonštrácie však boli násilne potlačené a všetko sa malo vrátiť do starých koľají. Su Ťij, ktorej chápanie sveta bolo silne ovplyvnené Gándhího filozofiou nenásilia, vstúpila do politiky, aby pomohla demokratizácii krajiny. Vládnuca vojenská strana, ktorej sa to vôbec nepáčilo, ju umiestnila do domáceho väzenia a ponúkla jej slobodu ak okamžite opustí krajinu, čo samozrejme odmietla. V roku 1990 sa konali v krajine voľby, ktoré vyhrala demokratická strana pod vedením Su Ťij, no vojenská vláda ich vyhlásila za neplatné. Svet však Su Ťij ocenil Nobelovou cenou za mier a Sachararovou cenou. Z domáceho väzenia sa Su Ťij dostala až v roku 1995, no z krajiny za svojou rodinou nikdy neodcestovala. Vláda by ju totiž späť do domoviny nikdy nepustila. V roku 2003 bola Su Ťij znovu umiestnená do domáceho väzenia, z ktorého sa dostala až v roku 2010.
David Marshall Williams
Pred jeho prvým obvinením z vraždy v roku 1921 viedol Williams pochybný život zločinca, v ktorom nechýbali ani krádeže z vojenskej akadémie. Vo väzení sa neskôr preslávil vďaka svojím MacGyverovským schopnostiam, keď jednoducho dokázal všetko, na čo si ostatní väzni pomysleli. Tým sa dostal aj do väzenských dielní, kde začal vyrábať zbrane pre väzenskú stráž. Jeho inovatívne nápady sa z väzenia dostali až k obrovským zbrojným spoločnostiam ako Remington Arms a Colt. Williams je v podstate „otcom“ poloautomatických zbraní, ako napríklad M1 Carbine, legendárna americká zbraň druhej svetovej vojny.
Robert Franklin Stroud
Tento muž, prezývaný aj „Vtáči muž z Alcatrazu“, sa do federálnej väznice dostal v roku 1909. Odsúdený bol na 12 rokov za vraždu. Vo väzení bol za svoje násilné správanie obávaným väzňom a celé to vyvrcholilo, keď cez mreže bodol strážnika priamo do srdca. Za tento čin bol odsúdený na doživotie. Stroud sa v tejto dobe začal veľmi silno zaujímať o vtáky. Vo väzení mu dovolili vystavať vtáčie voliéry, kde choval 300 kanárikov. Vo väzení napísal aj dve knihy o vtákoch, ktoré priniesli odpovede na mnohé otázky zo sveta ornitológie. V roku 1942 bol premiestnený do Alcatrazu, kde postupom času prestal so štúdiom vtákov. Po analýze psychológa sa zistilo, že Stroud je prvotriedny psychopat, no s ojedinele vysokým IQ. Vo svojej cele potajomky vyrábal alkohol a posledné roky života vo väzení venoval štúdiu práva a francúzštiny.
Páčil sa vám tento článok? Ak áno, už teraz sa môžete tešiť na druhú časť tohto miniseriálu s ľuďmi, ktorí napriek väzeniu zmenili svet.
interez.sk (Lukáš M.), allday.com
Nahlásiť chybu v článku