Miesta plné kriminálnikov, ktoré vďaka filmom nevnímame ako nápravné zariadenia ale skôr miesta, kde slabšiemu jedincovi hrozí takmer istá smrť. Toto väzenie však nemá od tých filmových ďaleko. Hovorí sa mu aj Alcatraz juhu alebo Farma a je považované za jedno z najkrutejších väzení v histórii Spojených štátov. Dostať sa sem bolo najhoršou nočnou morou aj pre toho najhoršieho kriminálnika.
Väznica s najvyššou ostrahou bola založená ešte v roku 1880 Samuelom Lawrencom Jamesom a pomenovanie Angola dostala kvôli otrokom, ktorí tu kedysi pracovali na plantážach. Do roku 1830 bol totiž majiteľom Isaac Franklin, obchodník s otrokmi. Po tom, čo o 50 rokov neskôr James založil väznicu, nejeden otrok skončil ako väzeň. V súčasnosti sa vo väzení nachádza 6 300 väzňov, na ktorých dozerá 1 800 zamestnancov.
Aj keď dnes už väznica patrí štátu, v čase, keď patrila Jamesovi, nemal mu kto klepnúť po prstoch. Využíval preto väzňov vo svoj prospech. Ak niekto odmietal poslušnosť, vynútil si ju násilím. Do karát mu nahrával aj zákon, ktorý tvrdil, že ak väzeň poruší väzenský poriadok, ako trest musí zaplatiť pokutu. Aby toho nebolo málo, James nútil väzňov pracovať až do odpadnutia a nedostávali ani dostatok jedla. Nejedného človeka stáli tieto podmienky život.
Netrvalo však dlho a fámy o tom, ako sa s väzňami zaobchádza, sa dostali do uší aj úradníkom. Angolu napokon prebral štát v roku 1901. Ani to však nepomohlo, do zariadenia neprúdili žiadne financie a stav sa nezlepšoval. Dokazuje to aj séria článkov, ktorú v roku 1940 napísal bývalý väzeň William Sadler. Popísal v nich, ako jeden z dozorcov všade chodil s koženým pásom a mlátil ním každého, kto sa mu nepozdával. Neraz ním uštedril 20 aj 30 rán, až kým muži neprosili o milosť.
Keď väzni videli, že zlyhal aj štát, vzali veci do vlastných rúk. V roku 1952 to dokonca zašlo tak ďaleko, že si 31 väzňov prerezalo Achilove šľachy, aby upozornili na biedu. V tom čase neexistoval horší trest, ako táto väznica. Mnoho kriminálnikov sa zrútilo, keď sa dozvedeli, že ich čaká výkon trestu v Angole. Do roku 1950 bolo násilie na dennom poriadku a dobodaný skončil každý desiaty väzeň. V novembri v roku 1952 bola Angola vyhlásená za najhoršie väzenie v Amerike.
Napriek snahe úradov o nápravu, v nasledujúcich rokoch došlo len k veľmi malým pokrokom a čoraz viac sa rozširovalo sexuálne otroctvo. V roku 1992 došlo k 1 346 napadnutiam. Výraznejšie zlepšenie nastalo až v roku 1995, keď sa do väznice ako dozorca dostal Burl Cain. Práve vďaka nemu klesol počet napadnutí do roku 2014 na 343 ročne. Ako takýto pokrok dosiahol? Obrátil tisícky väzňov na kresťanskú vieru.
Okrem toho, časť zariadenia je dnes prerobená na múzeum, vďaka čomu získalo viac financií. Dokonca sa tu organizujú aj podujatia, ako napríklad rodeo. Aj keď v roku 2016 Cain odišiel do dôchodku, zdá sa, že Angola je na dobrej ceste, na jej povesť „Pekla na Zemi“ sa však tak skoro nezabudne.
unbelievable-facts
Nahlásiť chybu v článku