Foto: unsplash

Kapybara je najväčším žijúcim hlodavcom na svete, napriek tomu sa ale Vatikán jednoducho rozhodol považovať ju za rybu.

Pred časom Kalifornia prehlásila, že včely sú ryby. Urobila tak v záujme ich ochrany, na rozdiel od Vatikánu, ktorý sa rozhodol na stáročia prehlásiť kapybary taktiež za ryby, a to len preto, aby ich mohli s čistým svedomím zjesť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je to hlodavec, no podľa Vatikánu je to ryba

Veľký chlpatý hlodavec, ktorý tak trochu pripomína morské prasiatko, je podľa Vatikánu ryba. Ako informuje IFL Science, kapybara je najväčším hlodavcom na svete a jeho domovom je najmä Južná Amerika. Je skvelým plavcom a dokáže zadržať dych až na 5 minút. Občas si dokonca vo vode alebo pri nej aj pospí.

Napriek tomu však celkom určite rybou nie je. Vatikán sa však rozhodol, že si tento fakt prispôsobí. Prečo? Aby mohli kresťania jesť mäso z kapybár počas trvania pôstu. V stredoveku bolo jedenie mäsa z niektorých druhov zvierat počas pôstu prísne zakázané. Ten trval 40 dní.

Foto: pexels

Voda alebo súš

Keď bola Amerika kolonizovaná Európanmi, objavili zviera s blanami na nohách, ktoré vraj chuťou pripomínalo rybacinu. Napísali preto z Venezuely do Vatikánu list, či je toto zviera možné považovať za rybu, aby mohli jeho mäso konzumovať počas pôstu.

Vatikán túto požiadavku v roku 1784 napokon schválil a hlodavec sa stal napriek svojmu kožuchu a ďalším atribútom rybou. V súčasnosti prevláda názor, že počas pôstu sa mäso až na isté výnimky nemá jesť vôbec. Podľa historika sa ale kresťania kedysi riadili tým, či žije zviera vo vode alebo na súši.

Z tohto dôvodu konzumovali aj ďalšie zvieratá, ktoré trávili časť svojho dňa vo vode. Do tejto kategórie tak spadá napríklad aj bobor.

Uložiť článok

Najnovšie články