Podľa slov technologického velikána, bohužiaľ, vaše obavy možno nie sú neopodstatnené. O vplyve umelej inteligencie (AI), automatizácie a digitalizácie, sa rozhovoril americký miliardár Bill Gates. Zakladateľ Microsoftu varuje, že vývoj AI môže ohroziť väčšinu dnešných povolaní.
Ako informuje East Coast Radio, podľa Gatesa však zároveň existujú tri také povolania, ktoré vývoj AI a automatizácia neohrozí vôbec.
Gates si myslí, že odborníci z týchto oblastí si môžu vydýchnuť úplne, pretože v ich prípade je nutné pre kvalitne odvedenú prácu zachovať v hre ľudský faktor.
Ktoré tri povolania to sú, vás však možno prekvapí.
Programátori, ktorí pracujú na vývoji AI
Prvé povolanie je v čomsi ironické a podľa Gatesa ide o programátorov, ktorí pracujú na vývoji AI. Kým umelá inteligencia dnes zvláda mnoho úloh, vždy bude potrebovať tím ľudských odborníkov, ktorí sa budú starať nielen o vývoj, ale aj o reguláciu a kontrolu AI ako takej.
Gates je preto presvedčený, že dopyt po kvalifikovaných programátoroch bude len rásť. Neustále sa bude zvyšovať spolu so samotným vývojom, čo znamená, že táto profesia určite kvôli AI nevymizne.
Vydýchnuť si môžu aj odborníci z energetického sektora. Ktokoľvek, kto sa venuje energetike samotnej — zameriava sa na jadrovú či obnoviteľnú energiu, alebo je súčasťou krízového manažmentu, bude pre spoločnosť potrebný.
Gates si myslí, že ani tá najvýkonnejšia umelá inteligencia nikdy nebude schopná riadiť globálne dodávky energie. Takáto práca si vyžaduje nielen strategické schopnosti, ale aj schopnosť riešenia problémov, odbornosť a schopnosť prispôsobiť sa.
Inžinieri, výskumníci či technici, ktorí sa starajú o energetický sektor, sú teda absolútne nenahraditeľní.
Musia totiž pracovať s množstvom ľudského úsudku a reagovať na jednotlivé výzvy, pred ktoré ich stavia energetická politika, infraštruktúra, ekonomika alebo environmentalistika. Takéto komplexné riešenia bude svet potrebovať vždy a ani ten najlepší softvér ich miesto v spoločnosti zaujať nedokáže.
Biológovia, ktorí pracujú na výskume
Poslednou skupinou sú podľa Gatesa odborníci na „život ako taký“. Reč je tu o biológoch, ktorí sa venujú vedeckému výskumu.
Umelá inteligencia možno zvláda pracovať s dátami, pomáhať s lekárskou diagnostikou a analyzovať jednotlivé prípady na základe masívneho množstva dát, podľa Gatesa však nebude nikdy schopná nahradiť inovatívny, kreatívny vedecký prístup.
A teda, práca biológov, ktorí sú schopní pri bádaní klásť správne otázky, interpretovať výsledky a prinášať nové objavy, sa žiadnym strojom nahradiť nedá. Môže však pomôcť a byť mocným nástrojom — podobne, ako je dnes skalpel pre chirurga.
Nahlásiť chybu v článku