Na židovskom cintoríne v lokalite Hubková došlo k hanobeniu náhrobných kameňov – neznámy páchateľ na ne nakreslil nacistické symboly. Tento incident nahlásil Juraj Levický, člen Židovskej náboženskej obce Prešov a správca cintorína.
„Pri prehliadke židovských pamiatok v meste sme so zahraničným novinárom objavili na dvoch náhrobných kameňoch hákové kríže. Bol to šokujúci pohľad,“ opisuje pre portál Korzár Levický, ktorý má na starosť dohliadanie na cintorín. Podľa jeho slov boli náhrobné kamene ešte v novembri v neporušenom stave, keď ich zástupcovia židovskej obce dokumentovali pre americkú nadáciu JewishGen, ktorá sa venuje genealogickému výskumu.
Vandalizmus zasiahol práve tie časti cintorína, kde sú náhrobky najlepšie zachované. Odstránenie nacistických symbolov si vyžiada odborný zásah, aby nedošlo k poškodeniu historických nápisov. Predbežná škoda je odhadovaná na približne 2 000 eur.
Polícia začala vyšetrovanie
Juraj Levický informoval políciu, ktorá sa prípadu okamžite ujala. „Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Humennom začal trestné stíhanie pre trestný čin hanobenia miesta posledného odpočinku,“ potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
Humenský židovský cintorín patrí medzi najstaršie a najväčšie na Slovensku. Nachádza sa v lokalite Hubková a jeho história siaha až do 18. storočia. Na takmer dvoch hektároch sa nachádza vyše 900 hrobov, v ktorých je pochovaných približne 1 200 ľudí. Najstaršie náhrobky pochádzajú z roku 1776, tie najnovšie z roku 2010. Mnohé nápisy sú v hebrejčine a obsahujú citáty z Tóry či odkazy od pozostalých.
Dôležití členovia komunity
Na cintoríne sú pochovaní významní predstavitelia humenskej židovskej komunity vrátane prvých miestnych rabínov či príbuzných známych osobností. Medzi nimi je aj rodina profesora Sterna, bývalého rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave, či starí rodičia spisovateľa Ladislava Grosmana.
„Boli to významné rodiny, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Humenného,“ dodáva Levický. Pred druhou svetovou vojnou tvorili Židia približne tretinu obyvateľstva Humenného. Z 2 200 osôb deportovaných do koncentračných táborov sa po vojne vrátilo len 176. Tento vandalizmus je preto nielen útokom na pamiatku zosnulých, ale aj na samotnú históriu mesta.
Páchateľovi hrozia až dva roky väzenia
Polícia v Humennom začala trestné stíhanie pre trestný čin hanobenie miesta posledného odpočinku. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, doposiaľ neznámy páchateľ na Židovskom cintoríne v Humennom poškodil neznámou čiernou látkou dva náhrobné kamene nebohých.
Ústrednému zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike bola týmto konaním spôsobená škoda vo výške najmenej 2 000 eur. „Nezmyselné a neúctivé konanie páchateľa bude mať pre neho aj trestnoprávne dôsledky. Podľa zákona mu hrozí trest odňatia slobody až na dva roky,“ upozornila Ligdayová.
Nahlásiť chybu v článku