Indický Bombaj patrí medzi najkontrastnejšie mestá sveta. Metropola je filmovým, vedeckým aj hospodárskym centrom krajiny, napriek tomu tu takmer polovica obyvateľov žile v chatrčiach v nekonečných slumoch. A práve tie sa podľa novej štúdie stali nekontrolovateľnými ohniskami nákazy koronavírusom.
Viac ako polovica obyvateľov slumov v Bombaji je infikovaná koronavírusom SARS-COV-2, ukazuje podľa The Guardian nová štúdia. Výskum vykonalo samotné mesto, ktoré plošne náhodne otestovalo takmer 7 000 ľudí. Výsledky preukázali prítomnosť koronavírusu u 57 % obyvateľov slumov a 16 % ľudí z iných oblastí Bombaja.
Väčšinou bez symptómov
V Bombaji žije v slumoch približne 40 % z 20 miliónov obyvateľov mesta. To podľa hrubých výpočtov znamená 8 miliónov ľudí žijúcich v najchudobnejších štvrtiach mesta. Výsledky štúdie ďalej naznačujú, že len v bombajských slumoch aktuálne žije viac ako 4,5 milióna ľudí infikovaných novým koronavírusom. Ako pripomína BBC, Bombaj pritom doposiaľ eviduje „len“ 110-tisíc pozitívnych prípadov a viac ako 6-tisíc obetí.
Mesto štúdiu vykonalo v nadväznosti na podobný výskum, ktorý sa uskutočnil v hlavnom meste Dillí, kde plošné testovanie naznačuje štvrtinu infikovaných obyvateľov. Podľa vedcov však v bombajských slumoch bude veľmi veľká časť pozitívne testovaných asymptomatická, v chudobných štvrtiach pritom stále evidujú pomerne nízku mieru úmrtí na ochorenie COVID-19.
Počet obetí porovnateľný s Talianskom
India je treťou pandémiou koronavírusu najviac zasiahnutou krajinou sveta. Eviduje už viac ako 1,5 milióna pozitívnych prípadov, za posledné dni pritom pribúda viac ako 40-tisíc pozitívne testovaných denne. Napriek 6-násobne väčšiemu počtu prípadov India eviduje približne rovnaký počet úmrtí ako Taliansko, a to viac ako 34-tisíc. Predpokladá sa však, že zamorenosť koronavírusom bude v Indii pre nedostatočné testovanie násobne vyššia.
Nahlásiť chybu v článku