Foto: Sea Shepherd Faroe Islands Campaign

Zábery v článku nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Leto je už pomaly na konci a s ním aj tradičný, vo svete kritizovaný festival, na Faerských ostrovoch s názvom Grindadráp. Lov veľrýb, ktorý je pre obyvateľov ostrovov stáročnou tradíciou, je po zaplatení poplatku povolený i turistom. Napriek tomu sa ho zúčastňujú najmä domáci. Lov oceánskych cicavcov pre nich v minulosti znamenal cestu na prežitie. Najnovšie zábery z dedinky Hvalvik však nepripomínajú snahu prežiť, ale zbytočnú krvavú zábavu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Lovci najskôr s pomocou lodí naženú morské cicavce do zátoky či fjordu a tu ich potom všetky zabijú. Grindadrápu sa môže zúčastniť každý. Na nekomerčnom love s dlhou tradíciou, ktorým sa miestni pripravujú na zimu, možno nájsť malé deti, dôchodcov, celé rodiny a niekedy i turistov. Veľryby podrežú priamo vo vode zálivu. Následne ich vyťahujú na pláž, kde sú pitvané. Mäso a tuk zvierat boli v minulosti jedinou nádejou miestnych, na prežitie dlhej a tuhej zimy. V súčasnom 21. storočí však tradícia tento význam stráca a mnohí ochrancovia zvierat ju považujú len za zbytočné masakrovanie veľrýb.

Foto: Sea Shepherd Faroe Islands Campaign

Na plážach Faerských ostrovov končia najčastejšie veľryby, ktorých sú okolité vody Atlantiku plné. Tie však nie sú jedinými obeťami krutej tradície. Medzi mŕtvymi zvieratami sa v menšom počte objavujú i delfíny žijúce v severných častiach oceánu (Atlantic white-sided dolphins). V zátoke pri dedinke Hvalvik ich údajne zabili 210.

Foto: Sea Shepherd Faroe Islands Campaign

Aktuálne zábery dobrovoľníkov z organizácie Sea Shepherd ukazujú realitu dnes už viac menej nezmyselnej tradície. Okrem toho však fotografie a videozáznamy z Hvalviku spôsobili rozruch pre spôsob, akým domáci morské cicavce zabíjali. Kým miestne úrady povoľujú len usmrtenie zvieraťa rybárskymi potrebami, miestni na podrezanie delfínov a veľrýb využívali i bežné nože. Smrť tak bola o to dlhšia a bolestnejšia.

Za posledných 50 rokov našlo na plážach Faerských ostrovov svoju smrť podľa odhadov 62-tisíc veľrýb a delfínov. V roku 2018 zatiaľ organizácia Sea Shepherd hovorí o 561 veľrybách a 255 delfínoch. V okolí Faerských ostrovov pritom podľa odborníkov žije približne 100-tisíc veľrýb, pričom celková populácia v severnom Atlantiku dosahuje takmer 780-tisíc jedincov.

Foto: Sea Shepherd Faroe Islands Campaign
DailyMail, ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články