Počas minulého týždňa však zaznamenal dramatický obrat. Vznikla tu erupcia, ktorá bola najsilnejšia od roku 1957. Ear Spring gejzír vystrekoval vodu až do výšku desiatich metrov, pričom do vzduchu uvoľňoval aj kamene, mince, plechovky a iný odpad, ktorý doň v priebehu rokov napadal.
Gejzír leží na rieke Firehole a je súčasťou jedného z najnavštevovanejších miest v Yellowstone, Old Faithful. V noci 18. septembra sa tu však sformoval celkom nový jav. Preto sa park musel dočasne uzavrieť. Zvláštna formácia vznikla priamo pod gejzírom. Ide o takzvanú pulzujúcu vodu. Dva a pol metra široká oblasť sa svojou činnosťou javí, akoby dýchala.
Každých 10 minút sa jej hladina zdvihne a opäť klesne o 15 centimetrov. Obávať sa výbuchu supervulkánu, ktorý sa v Yellowstone nachádza, však nie je nutné. Pri takýchto udalostiach sú zmeny v hydrotermálnej aktivite celkom bežné a sila erupcie zodpovedá jej dôsledkom. „Neexistujú žiadne dôkazy o vzrastajúcej seizmickej aktivite,“ uvádza Geologický ústav Spojených štátov.
Zatiaľ nie je jasné, čo bude nasledovať, no ráta sa s dvomi možnými scenármi. Jeden z nich tvrdí, že rozohriata zem v okolí gejzíru sa bude rozrastať a spôsobí hydrotermálne zmeny, ako tomu bolo v roku 2003 v prípade gejzíru Norris Geyser Basin. Druhá z nich naznačuje, že nastane erupcia, ktorá do vzduchu uvoľní ešte väčšie množstvo skál a balvanov, ako sa stalo v roku 1989 v oblasti gejzíru Porkchop.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku