Liečba homosexuality je v USA zakázaná v 15 štátoch a v hlavnom meste Washington. Kontroverzná liečba maloletých homosexuálov je často vedená praktikami, ktoré boli „populárne“ na začiatku 20. storočia. Pri terapii, ktorá má konvertovať homosexuálov na tradičnú sexuálnu orientáciu, sa totiž často využívajú elektrošoky. V Utahu ale u mladých narástol počet samovrážd a zákon sa teda možno zruší.
Utah patrí medzi tradične najkonzervatívnejšie štáty USA. Môže za to aj silné zastúpenie cirkvi Mormónov v úradoch aj spoločnosti. Je preto poriadnym prekvapením, že práve Utah rozmýšľa nad zrušením terapie mladistvých homosexuálov. Dôvody sú ale jednoduché. Kontroverzná liečba, často vykonávaná za pomoci elektrošokov viedla podľa mnohých odborníkov k zvýšeniu počtu samovrážd. Aj cirkev preto prijatie zákona, ktorý by terapiu zrušil, podporuje.
Lekári nútili mladých gayov hovoriť hrubším hlasom, viac športovať, venovať sa „mužským“ činnostiam. Niektorí sa nevyhýbali ani liečbe elektrošokmi. Podľa mnohých odborníkov takéto praktiky viedli u mladých homosexuálov k ťažkým depresiám a v mnohých prípadoch aj k samovražde. Konverzná liečba homosexuality sa ukázala ako maximálne neúspešná s jediným viditeľným dôsledkom. Tými sú ťažké depresie a samovraždy mladých.
S návrhom prijatia zákona, ktorý by zakázal akúkoľvek liečbu homosexuality, od terapií až po použitie elektrošokov, prišli prekvapivo dvaja republikáni. Podobný návrh by sa pritom dal logicky očakávať skôr od demokratov. Dan McCay, republikán a člen utahského senátu povedal, že návrh zákona je síce z ich strany atypický, no aj republikáni cítia potrebu pomôcť mladej LGBT komunite a zastaviť rastúce množstvo samovrážd. „Toto je Utah, ktorý chceme. Toto je Utah za ktorý budeme bojovať, aby sme vám ponúkli miesto, kde budete vítaní.“ adresoval McCay homosexuálom.
Návrh republikánskeho zákona otvorene podporujú aj demokrati. Hovorí sa aj o priazni mormónskej cirkvi, pre ktorú je síce homosexualita kontroverznou témou, no ak má priniesť menej mladých mŕtvych, sú ochotní návrh podporiť. Ak zákon prejde utahským parlamentom, štát sa pridá k ďalším 15, kde nariadenie platí už nejaký čas.
startribune.com, deseretnews.com, nbcnews.com
Nahlásiť chybu v článku