Keď v prírode či v meste uvidíme okolo nás letieť sršňa, máme pred ním prirodzený rešpekt. Nikto z nás nemá chuť dostať sa s ním do konfliktu a riskovať, že nám uštedrí žihadlo. Našťastie, sršne žijúce na našom území nie sú voči ľuďom agresívne a aj keď nám uštedria bodnutie, u nealergických ľudí nepredstavuje tento útok výrazný problém.
V súčasnosti majú v USA veľké problémy s novým koronavírusom a teraz im pribudol ďalší, avšak tento sa týka sršňov. Zatiaľ sa nevie, ako sa k ním dostal nepôvodný druh ázijských sršňov – sršeň mandarínsky (Vespa mandarina).
Sú obrovské a plné jedu
Ako píše portál Science Alert, tieto sršne sú najväčšími sršňami aké existujú. Dorastajú do veľkosti až 4,5 centimetra, pričom rozpätie krídiel majú okolo 7,5 centimetra. Cez 6 milimetrov dlhé žihadlo dokáže vstreknúť veľké množstvo silného jedu.
Najväčší problém predstavujú v štáte Washington, kde sa objavili už v decembri minulého roka a teraz začínajú byť aktívne. Našťastie, nie sú voči ľuďom agresívne, no, samozrejme, ak ich niekto alebo niečo vyprovokuje, zaútočia. Ich silný jed je nebezpečný, podľa BBC v júli 2013 v čínskej provincii Shaanxi v dôsledku bodnutia podľahlo jedu 41 ľudí.
Včelám odtŕhajú hlavy
Ich primárnym cieľom sú však podľa Ministerstva poľnohospodárstva štátu Washington včely. Sršne v náletoch útočia na úle, kde včelám doslova odtŕhajú hlavy.
„Ázijské obrie sršne útočia na včelie úle a jeden dokáže zlikvidovať v priebehu niekoľkých hodín. Sršne vstúpia do fázy zabíjania a včely dekapitujú,“ uvádza ministerstvo.
Potom úľ v podstate preberú a bránia ho ako vlastný. Ich cieľom je jeho vykradnutie a úlovkom, najčastejšie v podobe lariev včiel, kŕmia svoje mláďatá.
Ázijský sršeň aj v Európe
Problémy s ázijskými sršňami má aj Európa už od roku 2004, keď sa na nákladnej lodi dostala do Francúzska kráľovná ázijského sršňa (Vespa velutina). Tento druh je iný ako sa šíri v USA, je menší ako európsky, no aj výrazne agresívnejší. Jeho cieľ je ale rovnaký a útočí na európske včely, ktoré sa proti nemu nevedia brániť. Po Európe sa šíri veľkou rýchlosťou, pred necelým rokom sa nachádzal asi 100 kilometrov od českých hraníc. Je preto možné, že o niekoľko rokov sa môže objaviť aj na Slovensku.
Nahlásiť chybu v článku