Foto: U.S. Forest Service- Pacific Northwest Region (Flickr)

V Severnej Amerike sa rozširuje výskyt "zombie jeleňov".

Zapáchajú ako hnilé mäso, slintajú, sú dezorientované a agresívne. Takto aktuálne vyzerá množstvo jeleňov na území Severnej Ameriky. 24 štátov USA a dve kanadské provincie totiž postihla epidémia choroby chronickej straty hmotnosti, prezývanej ak choroba jeleňov zombie. Onemocnenie so skratkou CWD skutočne pripomína apokalyptické filmy a odborníci varujú, že môže byť prenosná aj na ľudí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V Spojených štátoch amerických sa ochorenie CWD od roku 2000 vyskytlo už v 24 štátoch. Pridali sa aj dve kanadské provincie. Doterajšie vedomosti o tejto chorobe naznačujú, že ide o „endemit“, ktorý sa vyskytuje výlučne v Severnej Amerike. Ochorenie sa neustále šíri a okrem jeleňov postihuje aj losy. Ak je zviera infikované, už pre neho niet nádeje. CWD totiž vždy končí jediným možným scenárom. Smrťou.

Chronická strata hmotnosti

Infekcia najskôr napadne mozog a miechu. Zviera začne rapídne strácať na váhe a prichádza k výraznej zmene správania. Nervozita, podráždenosť a agresivita. Zviera nadmieru slintá, zapácha po hnijúcom mäse a moči. To všetko sprevádzajú nekoordinované pohyby. Infikované zviera môže skutočne pripomínať to, čo si predstavujeme pod pojmom zombie. Až po tom všetkom prichádza smrť. Ochorenie CWD je 100% smrteľné.

Chronic Wasting Disease: Are Humans At Risk? - Medical Daily

Či je ochorenie prenosné na človeka dodnes známe nie je. Odborníci však varujú, že to tak môže byť. Pravdepodobnosť sa zvyšuje ak človek skonzumuje mäso pochádzajúce z infikovaného zvieraťa. V Spojených štátoch amerických je podľa odhadov na mäso spracovaných a skonzumovaných až 15 000 infikovaných zvierat. A toto číslo môže spolu s rozširujúcou sa chorobou narastať každoročne až o 20%.

Hrozba pre ľudí

Hrozba, že by sa ochorenie prenieslo aj na človeka je podľa odborníkov pomerne vysoká. Argumentujú laboratórnymi testami, počas ktorých zistili, že sa prenáša napríklad na primáty. Ochorenie sa pritom prenáša telesnými tekutinami – slinami, močom, krvou ale aj výkalmi, pričom na infikovanie nie je potrebný priamy kontakt. Kým sa CWD u zvieraťa prejaví, môže od nákazy ubehnúť aj 12 mesiacov.

CWD Sampling Brain Stem

Michael Osterholm, riaditeľ Centra pre výskum infekčných chorôb Univerzity v Minnesote, hovorí, že šanca nakazenia CWD človekom je genetická ruleta. Predpokladá ale, že v najbližších rokoch sa ochorenie objaví aj u človeka. Môže za to rozširovanie ochorenia a neustála konzumácia už infikovaných zvierat človekom. Dodáva tiež, že je potrebné uvedomiť si vážnosť situácie a nemožno čakať na prvé oficiálne prípady. V najhoršom možnom prípade odborníci očakávajú v budúcnosti podobný scenár ako pred rokmi rozpútala choroba šialených kráv.

huffingtonpost.comusatoday.comdailymail.co.uk, sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články