V americkej Kalifornii sa chystajú vedci vypustiť milióny geneticky modifikovaných komárov. Znie to síce hrozivo a niektorí si určite spomenuli na rôzne scenáre z katastrofických filmov, no podľa autorov myšlienky sa nie je čoho báť. Komáre budú vlastne ľuďom nápomocné, píše portál Unilad.
Určite si viacerí z vás pomysleli, že „v tej Amerike sa museli zblázniť. Čo nemajú dostatok komárov? Nech si pokojne zoberú od nás.“ Pravda je však taká, že majú. Presne preto tam idú vypustiť ďalšie milióny.
Dobrá myšlienka
Geneticky modifikované komáre totiž budú mať za úlohu znížiť populáciu rôznych invazívnych druhov, ktoré ohrozujú obyvateľov Kalifornie a pôvodne sa v tomto štáte ani nenachádzali. Ide o experiment spoločnosti Oxitec, ktorá tieto komáre vyrobila v laboratóriu.
Experiment by mal rapídne zmenšiť populáciu druhu Aedes aegypti, známeho ako komár egyptský. Ten sa rozšíril do celého sveta a je zodpovedný za šírenie tých najnebezpečnejších chorôb, medzi ktoré patrí adenská horúčka či žltá zimnica.
Upravené komáre budú vypustené do voľnej prírody, skrížia sa s invazívnymi druhmi a samičie potomstvo následne umrie. Nie všetci vedci sú ale z tohto nápadu nadšení. Niektorí dokonca dvíhajú varovný prst.
Sú tu aj riziká
Vypustenie experimentálneho druhu do voľnej prírody môže mať podľa nich následky, o ktorých zatiaľ ani len netušíme. Projekt môže údajne vystaviť nebezpečenstvu aj iné zvieratá. Jeho autori sa taktiež musia poradiť aj s obyvateľmi dotknutých oblastí.
Podobné experimenty sa podľa Natalie Kofler z Harvardskej univerzity musia vykonávať transparentnejšie a treba dôkladne zvážiť jeho prínosy a riziká. Spoločnosť sa však bráni. Takmer na vlas rovnaký projekt vraj znížil v Brazílii populáciu invazívnych komárov až o 95%.
Nahlásiť chybu v článku