Ulice Gruzínska sú naďalej plné demonštrantov, vejúcich vlajok Európskej únie i samotnej krajiny. Už od vypuknutia protestov sa upozorňovalo na to, že policajti využívajú slzotvorný plyn i vodné delá na rozohnanie ľudí, neskôr prišli správy o brutálnejších praktikách. Gruzínski novinári a občania, proti ktorým štátna moc nehumánne zasahuje aj prostredníctvom maskovaných ľudí i rukami policajtov, prespievali gruzínsku hymnu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pred niekoľkými dňami organizácia Amnesty International zverejnila video, v ktorom ukazuje detaily z protestov v Gruzínsku. Úrady a politické elity majú proti demonštrantom a novinárom využívať násilie, porušovať ľudské práva a zadržiavať niektorých z nich.
Kým jedni končia v nemocnici so zraneniami po stretoch s maskovanými ľuďmi, ktorých má do ulíc posielať samotný premiér Irakli Kobachidz, iní sú zatýkaní a násilne odvážaní policajtmi. Po prepustení upozorňujú na policajnú brutalitu, ktorej museli čeliť.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Čo sa deje v Gruzínsku?
Po tom, ako premiér Irakli Kobachidze oznámil, že jeho vláda do roku 2028 odkladá prístupové rokovania s EÚ, v Gruzínsku vypukla nová vlna protivládnych protestov.
Za posledné dva týždne bolo zadržaných niekoľko stoviek ľudí vrátane opozičných politikov. Ľudskoprávne skupiny vyjadrujú znepokojenie nad útokmi voči opozičným politikom, aktivistom a novinárom zo strany gangov maskovaných mužov. Tvrdia, že takéto zásahy nemajú v Gruzínku obdoby.
Premiér Irakli Kobachidze vylúčil akékoľvek rozhovory s opozíciou a tiež vyjadril odhodlanie potrestať svojich oponentov a štátnych zamestnancov, ktorí sa pridajú k protestujúcim. Reagoval tak na rezignáciu viacerých veľvyslancov či námestníka ministerky zahraničných vecí Tejmuraza Džandžaliu, ale aj otvorený list proti rozhodnutiu Gruzínskeho sna, ktorý podpísali stovky štátnych zamestnancov.
Možno očakávať, že protesty naberú na intenzite, ale aj brutalite po tom, ako sa prezidentom stal krajne pravicový kandidát a odporca západu Micheil Kavelašvili. Toho miesto voličov zvolil parlament, konkrétne vládnuca strana Gruzínsky sen. K voľbe prezidenta, ktorú tamojšia opozícia bojkotovala, došlo v čase ústavnej krízy a týždne trvajúcich masových proeurópskych demonštráciách v krajine.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Gruzínsky parlament v piatok jednohlasne schválil zákon, ktorý zakazuje ľuďom na protestoch zakrývať si tvár maskami a používať pyrotechniku a lasery. V prípade jeho porušenia im bude uložená pokuta vo výške 2-tisíc lari (približne 677 eur). S odvolaním sa na gruzínsku agentúru Interpress o tom napísala agentúra Reuters, z ktorej čerpala TASR.
Parlament schválili aj zvýšenie pokút za poškodzovanie budov a blokovanie dopravy. Za organizovanie blokád ciest hrozia pokuty až do výšky 15-tisíc lari (5080 eur).
Mnohí demonštranti nosia na tvári plynové alebo improvizované masky v snahe vyhnúť sa identifikácii zo strany úradov a tiež chrániť sa pred slzotvorným plynom. Niektorí demonštranti na bezpečnostné zložky hádzali pyrotechniku, iní sa zas snažili oslepiť lasermi policajtov aj bezpečnostné kamery pred budovou parlamentu.
Nahlásiť chybu v článku