Foto: Pexels

Zemetrasenie poukazuje na to, ako sa presúva seizmická aktivita v severoanatolskom zlome.

Zemetrasenia bývajú často ničivé, vyžiadajú si množstvo ľudských obetí a prinášajú obrovské materiálne škody. Potom sú však aj také, ktoré si človek ani nevšimne, pocíti ich len zľahka alebo dokonca vôbec. Slabé zemetrasenia zachytia len seizmometre, vďaka ktorým vieme, čo sa deje s našou planétou aj keď to priamo necítime. V roku 2016 prístroje v Turecku zaznamenali zemetrasenie trvajúce 50 dní, ktoré síce nikto necítil, no znamenať môže blížiacu sa katastrofu.

Článok pokračuje pod videom ↓

V lete roku 2016 zaznamenali seizmometre v Turecku slabé zemetrasenie, ktoré trvalo asi 50 dní. Zemetrasenie bolo tak slabé, že ho nikto necítil. Jeho epicentrum sa nachádzalo pár kilometrov južne od tureckej metropoly Istanbul. Podľa vedcov takáto aktivita môže znamenať, že sa prebúdza známy severoanatolský zlom.

Severoanatolský zlom

Severoanatolský zlom pretína celú severnú časť Turecka, od západu až na východ. Vznikol dôsledkom pohybov litosferických dosiek a to konkrétne postupným postupom Anatolskej dosky smerom na západ, mierne na juhozápad. V jednoduchosti teda možno povedať, že sa Turecko odtrháva od Gruzínska, Arménska a Iránu. Miernu rotáciu smerom na juhozápad navyše spôsobuje tlak Arabskej dosky, ktorá sa presúva na sever až severozápad.

Foto: Mikenorton [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons

Vyššie opísané pohyby sú však veľmi pomalé. Ich následky však vedia byť ničivé. V modernej histórii Turecka je pamätné najmä zemetrasenie z roku 1999 v Izmite, ktoré si vyžiadalo viac ako 17-tisíc ľudských životov a takmer 44-tisíc zranených. Zemetrasenie zaznamenané v roku 2016, ktoré trvalo asi 50 dní však bolo veľmi slabé. Vedci vypočítali, že ak by sa jeho energia uvoľnila naraz, dosiahlo by intenzitu asi 5,8 magnitúdy.

Foto: Pexels

Ohrozený Instanbul

Zaznamenané zemetrasenie je však podľa vedcov varovaním. Počas 20. storočia sa totiž ničivé zemetrasenia objavovali najmä na východe Turecka. Postupne sa však presúvajú smerom na západ a to priemernou rýchlosťou asi 50 km/rok. V 15 miliónovej metropole Istanbul by totiž silné zemetrasenie mohlo znamenať obrovskú katastrofu. Údaje z leta 2016 dokazujú, že severoanatolský zlom je už aktívny aj v najzápadnejšej časti Turecka.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články