Kontajner či vak na pečivo s nápisom „Staré pečivo pre zver prosíme vkladať bez obalu“ sa objavil na trnavskom sídlisku, na ulici Spartakovská. Ľudia z celého Slovenska začali fotografiu vaku zdieľať a oceňovali skvelý nápad, niektorí sa dokonca dožadovali, prečo niečo také nie je aj v ich meste.
Fotografiu vytvorila Trnavčanka Mária, ktorá ju umiestnila vo facebookovej skupine Zero Waste Slovensko. Ako nám prezradila, ona sama vôbec neuvádzala, že je to skvelý nápad, keďže v tejto oblasti býva a vidí aj jeho negatívnu stránku.
Nelegálne umiestnenie
„Na kontajneri nebol žiadny kontakt na majiteľa, čo sa mi zdalo podozrivé. V takýchto prípadoch sa tam zvyčajne nachádzajú nejaké údaje, ale tu som nenašla nič o majiteľovi, ani o tom, kto ho tam umiestnil a čo tým chce kŕmiť,“ prezradila nám Mária.
Po majiteľovi kontajnera sme sa rozhodli pátrať, a tak sme kontaktovali hovorcu mesta Trnavy, Ing. Pavla Tomašoviča. Ten situáciu preveril a potvrdil podozrenie Márie, že kontajner je tam umiestnený nelegálne. „Vyzerá to na „pirátčinu,“ povedal.
Potkany aj dážď
Maria nám k tomu tiež uviedla: „Odjakživa tu máme veľa potkanov. Situácia sa výrazne zlepšila, keď sem mesto umiestnilo kontajnery na odpad, ktoré sú zapustené v zemi.“
Problém s potkanmi nám potvrdil aj hovorca mesta a obáva sa, že vak z tenkého materiálu dokážu potkany bez väčších problémov prehrýzť a budú tak mať k dispozícii potravu a snaha mesta vyjde navnivoč. Navyše sa tým neguje aj snaha mesta, ktoré do zeme zapustilo kontajnery, do ktorých sa potkany nemôžu dostať.
Mária ďalej trefne dodáva, že do vaku môže počas daždivých dní veľmi ľahko napršať a voda tak celý obsah znehodnotí.
Mesto je vždy nápomocné
Hovorca mesta ale dodáva, že Trnava sa takýmto aktivitám nebráni a vždy radi podporia projekty, ktoré skutočne pomôžu ako občanom, tak aj zvieratám. „Projekt ale musí byť s nami konzultovaný, aby bolo všetko legálne a zabezpečené proti negatívnym vplyvom. Navyše takéto projekty musia byť konzultované s odborníkmi, ako sú poľovníci či veterinári,“ dodáva Tomašovič.
Ľudí ale zaujala samotná myšlienka a to, že starým a nepotrebným pečivom by mohli pomôcť divým zvieratám. To sa riešilo aj v diskusii pod príspevkom. Ten ľudí rozdelil do dvoch táborov – jeden myšlienku obhajuje, ďalší ale tvrdí, že pečivo je pre zver nevhodné.
S touto otázkou sme kontaktovali Slovenskú poľovnícku komoru, kde nám riaditeľ kancelárie Imrich Šuba potvrdil, že celá myšlienka je zlá. „Staré pečivo je pre zver absolútne nevhodné. Ak by ľudia chceli pomôcť, tak ideálne sú skôr produkty zo záhrady, napríklad kaleráb, no pečivo určite nie.“
Kde je teda pravda?
Aj keď kontajner pre nezainteresovaného človeka môže vyznieť ako dobrá iniciatíva, všetko, čo sme zistili, ju stavia do negatívneho svetla. S pravdepodobným dôvodom prišiel vedúci kancelárie okresnej poľovníckej komory Trnava. Podľa jeho názoru to tam mohol umiestniť človek, ktorý má doma chov ošípaných či hydiny a takýmto spôsobom chce od ľudí zo sídliska získať pre ne potravu zadarmo. Stavil na to, že ľudia budú chcieť pomôcť divokým zvieratám a on takto ľahko získa potravu pre svoj domáci chov.
Kontajner na mieste podľa našich zistení stále stojí, no mesto naň chce umiestniť v dohľadnej dobe výzvu, aby ho majiteľ odstránil. My a určite aj viacerí uvedomelí obyvatelia v okolí dúfajú, že dovtedy kým dôjde k jeho odstráneniu, si z kontajnera neurobia potkany „dovolenku v štýle all inclusive„, keďže pečivo do neho každý deň pribúda.
Nahlásiť chybu v článku