Nepil, no aj tak bol opitý. Lekárov zaujal prípad študenta, ktorý sa opil vždy, keď zjedol stravu bohatú na cukry. Možno si poviete, že to nie je také zlé a viacerí by si možno zavtipkovali, že také niečo by pokojne prijali. Avšak u študenta problém dospel až do takého štádia, že sa mu poškodila pečeň. Informuje o tom portál IFL Science.
Poškodenie pečene sa nám často spája s nadmernou konzumáciou alkoholu, no nemusí to byť iba ním. Známe je tiež ochorenie NAFLD, teda nealkoholová tuková choroba pečene.
Tú mal aj pacient, ktorého liečil doktor Jing Yuan z Čínskeho hlavného pediatrického ústavu spolu s kolegami. Tí zistili, že mladík trpí tzv. ABS (Auto-brewery syndrome), čo znamená, že jeho organizmus si sám dokázal vyrábať alkohol a ten poškodzoval pečeň.
Tento syndróm je spojený s kvasinkami, ktoré v tele premieňajú cukry na alkohol. Avšak u študenta liečba proti kvasinkám nezaberala a mal na ne aj negatívny výsledok.
Yuan započal výskum a zistil, že alkohol v tele študenta vzniká kvôli črevnej baktérii Klebsiella pneumonia.
„Boli sme prekvapení, že baktéria dokáže vyrobiť toľko alkoholu. Keď je telo preťažené a nedokáže odburávať alkohol, ktorý produkujú tieto baktérie, môže sa vyvinúť NAFLD aj keď nepijete alkohol,“ uviedli autori štúdie.
Takmer každý človek má v črevách túto baktériu, väčšinou však produkuje iba malé množstvo alkoholu. No v niektorých prípadoch dokážu produkovať až 4 či 6-násobok alkoholu ako je bežné.
Yuan zistil, že táto abnormálna činnosť baktérie Klebsiella pneumonia je veľmi rozšírená. Až u 60% ľudí môže za ochorenie NAFLD práve táto baktéria.
Aby sa potvrdilo, že Klebsiella pneumonia naozaj vytvára alkohol, Yuan vykonal testy na myšiach. Tie kŕmil aktívnymi kmeňmi baktérie. Do mesiaca sa u nich rozvinul NAFLD a po ďalšom mesiaci už boli pozorované zmeny na pečeni. Odstránenie baktérie zastavilo účinky, čo potvrdilo Yuanov predpoklad.
Pokiaľ ide o študenta, tomu boli podávané antibiotiká, ktoré baktériu zničili a bola mu nasadená diéta s nízkym obsahom cukrov.
Nahlásiť chybu v článku