Šimpanzy sa anatomicky veľmi podobajú človeku. Aj preto je ich výskum veľmi významný pre človeka, keďže nám môže odhaliť niektoré javy, ktoré následne môžeme očakávať aj u ľudí. Jednou veľmi záhadnou vecou v ich telách je kosť v srdci. Tá bola objavená u niektorých šimpanzov.
Kosť označovaná ako os cordis meria iba niekoľko milimetrov a nachádza sa aj v iných zvieratách, zvyčajne v prežúvavcoch ako je hovädzí dobytok, byvoly, no nachádza sa dokonca aj vo vydrách. Poľovníci ju označujú tiež ako „hubertka“ a nachádzajú ju najmä v jeleňoch.
Dnes u šimpanza, zajtra u človeka?
Vedci z Nottinghamskej školy veterinárnej medicíny však uverejnili vo svojej štúdii v Nature, že kosť našli aj v srdciach šimpanzov, z ktorých väčšina trpela chorobou srdca, informuje portál IFL Science.
„Objavenie novej kosti pri tomto druhu je zriedkavou udalosťou a to najmä u šimpanzov, ktoré majú podobnú anatómiu ako ľudia. Naskytá sa teda otázka, či aj niektorí ľudia nemôžu mať túto kosť v srdci,“ uvádza hlavná autorka štúdie Catrin Rutlandová.
Choroby srdca ovplyvňujú až tri štvrtiny šimpanzov žijúcich v zajatí. Vedci skúmali srdcia 16 šimpanzov pomocou pokročilej počítačovej tomografie, ktorá umožňuje zväčšiť srdce a preskúmať podrobne jeho štruktúry.
Všetci s kosťou mali chorobu srdca
Každé srdce s diagnostikovanou chorobou srdca vykazovalo tvorbu kostí či chrupaviek, ako aj zvýšenú hladinu kolagénu v susediacich tkanivách. Zo sledovaných šimpanzov malo 13 chorobu srdca a práve u týchto v srdci zaznamenali aj tvorbu kostí či chrupaviek. U zvyšných troch bolo srdce v poriadku.
Zatiaľ nie je jasné, akú funkciu os cordis vlastne má. Niektoré teórie naznačujú, že môže pomáhať chrániť chlopne, iné naopak hovoria, že kosť môže byť príčinou náhleho úmrtia šimpanzov.
Napriek malému počtu skúmaných šimpanzov vedci vidia významné spojenie medzi chorobou srdca a vzniku kosti. Pochopenie tohto javu je významné v ochrane zdravia týchto zvierat.
Nahlásiť chybu v článku