Skládka komunálneho odpadu v Kúdelníku, foto: TASR/Oliver Ondráš

Odpadu neprodukujeme veľa, s jeho spracovaním je to už ale oveľa horšie.

Slovensko skončilo v rebríčku The Global Waste Index, ktorý vyhodnocuje krajiny OECD z pohľadu environmentálnych dosahov ich nakladania s odpadom, na deviatom najhoršom mieste z 36. Informovala o tom spoločnosť Sensoneo, ktorá index vytvorila. Na poslednom mieste skončilo Turecko, pred ním boli Lotyšsko a Nový Zéland. Najlepšie podľa indexu s odpadom nakladá Južná Kórea, Švédsko a Japonsko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Slovensko získalo pomerne dobré hodnotenie v množstve vyprodukovaného odpadu, kde bolo šieste najlepšie. Konečné zlé hodnotenie však ovplyvnila piata najnižšia miera recyklácie spomedzi všetkých OECD krajín a 14. najhoršia miera skládkovania. Česká republika skončila v rebríčku na 12. najlepšom mieste, Poľsko bolo ešte o dve priečky pred ňou, najmä pre najnižšie množstvo vyprodukovaného odpadu z krajín OECD. Maďarsko skončilo 16., Rakúsko 19.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Z rebríčka podľa autorov vyplynulo aj viacero zaujímavostí. Nový Zéland napríklad svoj odpad výlučne skládkuje, Švajčiarsko, naopak, neskládkuje takmer žiadny odpad. Dánsko spaľuje najviac odpadu na svete – 415 kilogramov na obyvateľa. Celkovo najviac odpadu za rok vytvoria Američania – 809 kilogramov na obyvateľa. Turecko, ktoré v analýze skončilo na poslednom mieste, odpad nerecykluje ani nespaľuje a výskyt nelegálnych skládok je tam vyšší ako v ktorejkoľvek inej krajine.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Index podľa spoločnosti analyzuje najbežnejšie metódy spracovania odpadu a udeľuje im pozitívne alebo negatívne body v závislosti od množstva vyprodukovaných emisií oxidu uhličitého, metánu a environmentálnej kontaminácie, ktorú daný spôsob priemerne spôsobuje. Za recykláciu mohla krajina získať maximálne štyri body, za energetické zhodnotenie odpadu jeden bod. Za skládkovanie mohla krajina prísť o tri body, za nelegálne skládkovanie alebo nezapočítaný odpad o šesť bodov. Ďalšie tri body mohla krajina stratiť za množstvo vyprodukovaného odpadu na osobu.

Uložiť článok

Najnovšie články