Stav globálnej pandémie trvá vo svete pre šírenie nového koronavírusu už takmer 5 mesiacov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila celosvetovú pandémiu na konci januára po tom, ako sa vírus začal zo svojho ohniska v Číne šíriť do ďalších krajín. V čínskom Wu-chane sa pritom koronavírus šíril podľa zistení vedcov už od novembra 2019. Najnovšie vzorky splaškovej vody zo Španielska však naznačujú, že nový koronavírus mohol byť v Barcelone už v marci 2019.
Už pred časom sa objavila štúdia, ktorá naznačovala prítomnosť nového koronavírusu v Taliansku už v decembri 2019. Nový výskum odborníkov z univerzity v Barcelone časovú os globálnej pandémie narušuje ešte viac. Ako informuje na portáli The Conversation virologička Claire Crossan, vo vzorkách splaškovej vody z marca 2019 španielski výskumníci odhalili stopy nového koronavírusu.
Nová štúdia výskumníkov z univerzity v Barcelone je zatiaľ publikovaná iba na preprintovom serveri medRxiv. Výskum teda aktuálne podlieha kontrole recenzentov a kritikov. Kým tento proces neskončí, so závermi štúdie je potrebné zaobchádzať citlivo, komentuje v článku virologička Claire Crossan.
Ako sa vírus dostane do splaškov
Už prvotné výskumy ukázali, že nový koronavírus SARS-COV-2 sa u infikovaných pacientov nachádza aj vo vzorkách stolice. Vírus sa totiž dostáva okrem dýchacích ciest aj do čriev, kde môže dokonca spôsobiť aj gastroenterologické problémy. Menej častým príznakom ochorenia COVID-19 je preto napríklad aj hnačka. Vírus v črevách stráca svoju vonkajšiu proteínovú vrstvu, časť jeho RNA však cestu tráviacim traktom prežíva a infikovaný pacient tak vírus vylučuje aj prostredníctvom stolice. Výskumy naznačujú, že vírus obsiahnutý v stolici už infekčný nie je.
Prítomnosť koronavírusu v stolici však vedcom ponúka rozšírené možnosti skúmania ohnísk nákazy. V laboratóriách totiž vedia na prítomnosť vírusu otestovať vzorky splaškových vôd, vďaka čomu sú schopní odhaliť, či je vírus v danej lokalite rozšírený. Dokonca takýto výskum funguje aj ako systém včasného varovania. Vírus sa totiž v tráviacom trakte nachádza ešte predtým, ako sa u infikovaných objavia prvé príznaky.
Test z marca 2019
Ďalším využitím je skúmanie časovej osi globálnej pandémie. Z archivovaných vzoriek vedia výskumníci určiť, kedy sa na určitom mieste objavili prípady koronavírusu po prvýkrát. Práve takýto výskum viedli aj vedci z univerzity v Barcelone, keď v laboratóriu prešetrili zmrazené vzorky splaškových vôd z katalánskej metropoly siahajúce až do januára 2018.
Výskumníci nakoniec objavili prítomnosť koronavírusu vo vzorkách splaškových vôd z Barcelony z 15. januára 2020. Laboratórium tak ukázalo, že v meste sa vírus šíril už 41 dní pred prvým oficiálne detekovaným prípadom. Všetky staršie vzorky boli na prítomnosť koronavírusu negatívne. S výnimkou jedinej, odobratej 12. marca 2019, ktorej PCR test ukázal pozitívny výsledok.
Čo to znamená?
Vysvetlení pozitívneho testu na koronavírus v splaškovej vode v Barcelone z marca 2019 môže byť hneď niekoľko. Výsledok testu však nebol úplne jednoznačný. Vedci testovali vzorky na tri gény koronavírusu, test preukázal prítomnosť jedného z nich, aj to len na hranici spoľahlivosti.
Prvým z vysvetlení je, že vírus sa v Španielsku na nízkej úrovni vyskytoval dávno predtým, ako v čínskom Wu-chane začali evidovať prvé oficiálne prípady nákazy. Druhou možnosťou je, že zmrazená vzorka z jari 2019 bola v laboratóriu náhodne kontaminovaná koronavírusom, čo je pri laboratórnych testoch pomerne bežným negatívnym javom. Posledným možným vysvetlením je, že PCR test ukázal prítomnosť vírusu podobného SARS-COV-2, ktorý mohla vzorka obsahovať.
Nová štúdia výskumníkov z univerzity v Barcelone tak rozprúdila debatu o známej časovej osi aktuálnej globálnej pandémie. Ponúka síce náznak toho, že vírus sa mohol v Španielsku nachádzať už mesiace pred prvými oficiálnymi prípadmi, výsledky však neporovnáva so štatistikou vývoja respiračných ochorení v Katalánsku. Otázkou v prípade relevantnosti testu tiež ostáva, prečo vzorky z ďalších mesiacov neboli až do januára 2020 na prítomnosť koronavírusu pozítívne. Vedci sa zhodujú na tom, že k vysloveniu finálneho záveru budú potrebné ďalšie testy a ich podrobné preskúmanie.
Nahlásiť chybu v článku