Foto: Picryl

Vedci majú takmer úplný genóm tasmánskeho tigra.

Prinavrátiť na svet niektoré vyhynuté živočíchy je stále len doménou sci-fi filmov. Dobrým príkladom je napríklad Jurský park a oživenie dinosaurov, kde vedci nemajú šancu získať použiteľné vzorky na to, aby mohli zviera replikovať. Stále istým „sci-fi“, avšak už o trochu reálnejším, je prinavrátenie k životu vyhynutých mamutov, aj keď aj tam sa skôr hovorí o akomsi hybridovi a nie o plnohodnotnom mamutovi. A potom je tu tasmánsky tiger, kde je jeho oživenie teraz už nie sci-fi, ale realita.

Článok pokračuje pod videom ↓

Našli jeho lebku

Niekedy môže k úspechu prispieť aj skutočná náhoda. Svoje o tom vedia vedci, ktorí sa snažia prinavrátiť vyhynutého tasmánskeho tigra, oficiálne vakovlka tasmánskeho (Thylacinus cynocephalus), naspäť k životu. Posledný známy žijúci jedinec zomrel pritom v roku 1936 v zoo. K jeho smrti vo voľnej prírode prispeli najmä ľudia, ktorí kolonizovali Tasmániu a priniesli jeho najväčšieho konkurenta — psa. Tasmánsky tiger bol tiež lovený a kombinácia týchto faktorov prispela až k jeho zániku.

Vedci ale stále dúfajú, že by toto zviera, po zostavení jeho genómu, mohlo byť opäť prinavrátené k životu. Ako píše The Guardian, pred časom sa udiala naozaj veľmi dôležitá náhoda, keď vedci v melbournskom múzeu objavili v zadnej časti skrine dobre zachovanú hlavu tasmánskeho tigra.

Bola to doslova hlava vo vedre s etanolom, ktorá sa tam nachádzala asi 110 rokov,“ povedal profesor Andrew Pask, ktorý sa venuje práve oživovaniu tohto zvieraťa a dodáva, že pohľad na lebku zasiahnutú hnilobou bol dosť hrozný.

Rekonštrukcia genómu

Napriek tomu to bol veľmi cenný nález. Zistilo sa, že na hlave je dostatok vhodného materiálu, ktorý vedci potrebovali vrátane dlhých molekúl RNA. Tie sú pritom kľúčové pre rekonštrukciu genómu.

Po roku od nálezu hlavy v múzeu, vedci tvrdia, že sa im mimoriadne darí: „Sme ďalej, než sme očakávali a dokončili sme množstvo vecí, o ktorých sme predpokladali, že to bude náročné či dokonca nemožné,“ povedal Pask.

Pre Live Science povedal, že si až doteraz mysleli, že nebude možné zrekonštruovať celý genóm len z historických vzoriek, no ukázal sa opak.

Novozostavený genóm má podobnú veľkosť ako ten ľudský a pozostáva z troch miliárd párov báz nukleotidov. Ostáva ešte 45 medzier v sekvencii DNA, no vedci dúfajú, že sa im tento problém podarí vyriešiť v nasledujúcich mesiacoch.

Následne sa môže prejsť do fázy vývoja embryí na základe veľmi príbuzného malého vačkovca a potom dovyvíjať umelú maternicu, do ktorej sa embryo umiestni.

Je jasné, že kým po Tasmánii bude vo voľnej prírode behať oživený tasmánsky tiger, prejde ešte veľa času, no zdá sa, že to môže byť o niekoľko rokov realita.

Uložiť článok

Najnovšie články