V sibírskej oblasti neďaleko rieky Markha pokrývajú krajinu zvláštne vzorce. Lámu si nad nimi hlavu geológovia a dokonca aj NASA. Doteraz sa však nepodarilo zistiť, čo tvorbu vzorcov spôsobuje.
Sibírsku oblasť pokrývajú krásne vzorce
Ako informuje portál Live Science, NASA prostredníctvom portálu Earth Observatory uverejnila zábery zvláštneho javu. Fotografie, ktoré v priebehu niekoľkých rokov vyhotovil satelit Landsat 8 ukazujú, že zem v okolí rieky Markha na prvý pohľad vyzerá, ako keby sa vlnila. Pretínajú ju miestami svetlé, inde zas tmavé vzorce. Jav je viditeľný po celý rok, najviac však vyniká v zimnom období, kedy krajinu pokrýva vrstva snehu.
Čo tvorbu vzorcov spôsobuje? Vedci prišli už s niekoľkými nápadmi, ani jednu z teórií sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť. Jedným z možných vysvetlení je ľad. Stredosibírska plošina je totiž 90 % času pokrytá permafrostom. Ako informuje NASA, len občas sa stane, že sa na krátky čas ľad roztopí, po chvíli sa však vrstva opäť obnoví.
Ako ešte v roku 2003 informovala štúdia publikovaná v časopise Science, je známe, že na miestach, kde sa opakovane roztápajú a opäť vytvárajú hrubé vrstvy ľadu, sa môžu objaviť zaujímavé vzorce. Horniny sa totiž vplyvom týchto zmien prirodzene premiestňujú. Jav je však zvyčajne badateľný v oveľa menšom rozsahu, ako v spomínanej sibírskej oblasti.
Vedci si nie sú istí, čo jav zapríčiňuje
Niektorí odborníci sa nazdávajú, že spletité vzory môžu byť následkom erózie. Podobné vzorce totiž vznikajú na miestach, kde dažďová voda alebo roztopený sneh stekajú z kopca. Usadené horniny tak vytvárajú väčšie či menšie kopy. Tento proces môže odhaliť vrstvy usadenín, ktoré pripomínajú tortu s tmavšími a svetlejšími vrstvami. Svetlé vrstvy označujú ploché oblasti, zatiaľ čo tmavé vrstvy označujú tie strmšie.
Práve preto sú vzory viditeľnejšie v zimnom období. Sneh svetlé oblasti ešte viac zvýrazňuje. Čím viac sa vzor približuje k rieke, tým je menej viditeľný. Sedimenty tu totiž podľa geológov vytvárajú jednotvárnejší povrch. NASA si myslí, že toto vysvetlenie by mohli objasniť, čo sa v okolí rieky Markha deje. Bude však potrebné oblasť preskúmať z blízka, nielen z vtáčej perspektívy. Kým sa to podarí, vzorce pokrývajúce Stredosibírsku plošinu ostávajú aj naďalej krásnou záhadou.
Nahlásiť chybu v článku