Spoločne sa nazývajú ako takzvané večné chemikálie. V životnom prostredí sú prakticky nezničiteľné, už pred desaťročiami vedci navyše zistili, že okrem ekosystémov majú negatívny dopad aj na ľudské zdravie. Svet preto obmedzil ich využívanie a vynašiel ekologickejšiu formu večnej chemikálie. Výskumníci ju teraz po prvýkrát objavili v morskej vode Arktídy, pričom zisťujú, že nová náhrada nie je tak ekologická, ako sme si mysleli.
Najnovšia štúdia medzinárodného tímu pod vedením Hanny Joerss z Helmholtzovho výskumného centra v nemeckom Geesthachte skúmala transport 29 PFAS látok do a zo Severného ľadového oceánu, pričom objavili aj tie, ktoré sú dnes už dávno zakázané. V arktických vodách po prvýkrát objavili aj látku známu ako GenX, ktorá mala byť ekologickejšou náhradou PFAS, informuje výskumné centrum v tlačovej správe.
Zakázané látky
Fluorované alkalické zlúčeniny, známejšie pod anglickou skratkou PFAS, sa nachádzajú takmer všade okolo nás. V škatuliach od pizze, v outdoorovom oblečení či na teflónovej panvici. Chemikálie z tejto skupiny totiž výborne odpudzujú vodu, vďaka čomu majú veľmi široké využitie. Patria však k večným, alebo odbornejšie perzistentným látkam, ktoré dlhodobo pretrvávajú v životnom prostredí a majú negatívny vplyv nielen na jednotlivé ekosystémy, ale aj zdravie človeka.
Vynájdenie PFAS látok bolo v 40. rokoch 20. storočia veľkou udalosťou. V nasledujúcich desaťročiach však vedci zistili, že chemikálie sú nielenže v životnom prostredí prakticky nezničiteľné, ale negatívne vplývajú aj na človeka a ďalšie živočíchy. Znižujú imunitnú reakciu na vakcináciu, spôsobujú vysoký cholesterol, poškodzujú pečeň, prispieť môžu k vzniku rakoviny obličiek a ďalších vážnych ochorení. Veľmi rizikové sú počas vývoja plodu.
Bumerangový efekt
PFAS látky boli preto postupne sťahované z trhu, ich využívanie bolo limitované medzinárodnými zmluvami, Európska únia ich v roku 2006 obmedzila veľmi prísne. Náhradou mala byť látka HFPO-DA s obchodným názvom GenX, ktorá sa javila ako ekologickejšia náhrada PFAS chemikálií. Nový terénny výskum z Arktídy však ukazuje, že GenX putuje svetovým oceánom na rovnako veľké vzdialenosti ako nebezpečné PFAS, pričom môže byť pre morské ekosystémy a ľudské zdravie rovnako škodlivá ako zakázané chemikálie.
Medzinárodný výskumný tím pod vedením Hanny Joerss preskúmal na palube ľadoborca RV Polarstern vody Severného ľadového oceánu podĺž morských prúdov, ktoré vstupujú a vystupujú do arktických vôd. Vzorky odoberali až do hĺbok 3 000 metrov, laboratórna analýza v nich neskôr odhalila prítomnosť 29 PFAS látok a po prvýkrát v histórii v arktickom regióne aj látku GenX.
Výskum tiež ukázal vyššiu koncentráciou PFAS látok vo oblastiach morských prúdov, ktoré vychádzajú z oblasti Arktídy, čo naznačuje, že veľká časť nebezpečných chemikálií je uväznená v arktickom ľade a do svetového oceánu sa dostáva v dôsledku jeho topenia. Podľa výskumníkov sa za posledné desaťročia v arktickom ľade nakumulovali vysoké koncentrácie „nezničiteľných“ PFAS látok, ktoré sa teraz v dôsledku zvyšovania priemerných teplôt dostávajú späť do svetového oceánu. Arktída sa tak stáva jedným z hlavných znečisťovateľov látkami, ktorých používanie je už roky zakázané či prísne regulované.
Nahlásiť chybu v článku