Severná Kórea je krajina, ktorá v posledných rokov vzbudzuje množstvo pozornosti. Priťahuje čoraz viac turistov, najmä vďaka mimoriadne prísnemu režimu. Napriek prísnym pravidlám a zákonom, ktoré obmedzujú slobodu chudobných občanov, sa aj tu oslavuje Nový rok, na počesť ktorého si ľudia dávajú darčeky.
Nový rok
Darom, o ktorom v tomto prípade hovoríme, je metamfetamín. Darujú si ho najmä mladí ľudia, a to nielen na Nový rok, ale napríklad aj na narodeniny či pri príležitosti ukončenia štúdia. Znie to zvláštne, no je to tak, kým v Číne sledujú milióny ľudí ohňostroje a predvádzajú dračí tanec. V Severnej Kórei ľudia darom dávajú metamfetamín.
Tajomstvami opradená krajina
Ide skutočne o nezvyčajnú tradíciu, ktorá mnohých šokovala, jej korene však siahajú možno hlbšie, ako by ste si mysleli. Severná Kórea totiž ukrýva mnoho tajomstiev, o ktoré sa odmieta so svetom podeliť. Vieme, že zdravotníctvo je na tom skutočne zle, mnoho ľudí trápi chudoba a tvrdou rukou im vládne diktátor, ktorý sa považuje za božstvo. Z času na čas sa však podarí získať informácie, ktoré nás šokujú.
Po vojne
Patrí medzi ne napríklad aj fakt, že obľúbeným darom je tu metamfetamín. Tradícia údajne siaha do obdobia okolo roku 1990. Po tomto roku skončila občianska vojna, ktorá mala vážny dopad na miestnu ekonomiku, ľudí trápil hladomor a v roku 1994 naposledy vydýchol panovník Kim Il-sung. Už v tom čase sa tu užívanie metamfetamínu, ktorému ľudia hovoria aj pingdu, teda ľadová droga, stalo rovnako bežné, ako v iných krajinách fajčenie cigariet. Niektorí si drogu pichajú, iní ju zas holdujú jej šnupaniu.
Posilnenie pre vojakov
Andrei Lankov, odborník na kultúru tejto krajiny sa vyjadril, že metamfetamín je tu užívaný podobne, ako v iných krajinách energetické nápoje. Mnohí však ani len netušia, aké nebezpečenstvo droga predstavuje a aký vážny dopad má na ich zdravie. Metamfetamín sa do krajiny dostal okolo roku 1900 počas japonskej kolonizácie, kedy drogu dostávali vojaci, aby dlhšie vydržali v boji a pri zmysloch. Od tých čias sa tu droga udržala a okolo roku 1970 bolo mnoho diplomatov zatknutých za jej pašovanie.
Spolupráca s Yakuzou
Krajina však bola v zúfalom stave a snažila sa urobiť všetko pre to, aby udržala ekonomiku, okolo roku 1990 sa preto metamfetamín začal vyrábať vo veľkom a vyvážal sa do Japonska a do Číny, pričom jedným z najvýnosnejších klientov sa stala známa kriminálna organizácia Yakuza.
Situácia sa zmenila okolo roku 2000, kedy musela byť výroba oficiálne zastavená, no množstvo ľudí s cennými znalosťami v tejto oblasti sa odmietlo vzdať svojho zárobku a vyrábať sa začalo potajomky v menšom. Požiadavka po droge narastala nielen v zahraničí, ale aj u domáceho obyvateľstva, ľudia totiž pracovali do úmoru, no zdravotníctvo na tom bolo veľmi biedne. Ľudia potrebovali niečo, čo by ich udržalo na nohách.
Vyjadrenie krajiny
Aj preto sa stáva darovanie metamfetamínu pomaly ale isto tradíciou tak, ako je inde milým darom káva. Samozrejme, vláda tieto tvrdenia popiera a hovorí, že v krajine sa metamfetamín nevyrába. Oficiálne vyhlásenie z roku 2013 znie nasledovne: „Ilegálne užívanie, obchodovanie a výroba drogy, ktorá robí z ľudí mentálne trosky v našej krajine neexistujú a nie sú možné.“
Úplatky
Odborníkom na fungovanie tejto krajiny je však jasné, že úradníci za poplatok radi odvrátia zrak iným smerom a korupcia v tejto krajine funguje aj na najvyšších pozíciách. Aj keď má droga závažný dopad na fyzické a psychické zdravie občanov, pokiaľ nebude negatívne ovplyvňovať fungovanie režimu, vláda nemá dôvod proti nej tvrdo zasiahnuť. Vedia však, že svet sa o tento fenomén zaujíma, po krajine preto vylepili plagáty, ktoré však netvrdia, že drogy sú zlé pre zdravie človeka, ale že škodia krajine.
allthatisinteresting
Nahlásiť chybu v článku