S prichádzajúcim letom sa opäť otvára hlavná cestovateľská sezóna. Pokiaľ sa vám podarí zablúdiť do Rumunska, nemusíte sa obávať, že na vás čaká len Drakula. Navštívte mesto Turda a v ňom bývalú soľnú baňu, no v súčasnosti miesto mnohých atrakcií, vizuálnych pochúťok či prírodných krás. Nič podobné Salina Turde totiž na Slovensku a v jeho okolí nenájdete.
Pred druhou svetovou vojnou slúžila Salina Turda ako protibombový kryt či úschovňa syra. Jej história siaha však oveľa ďalej. Už od stredovekých čias bola pre Rumunov významným zdrojom soľného bohatstva. Dnes však už nie je ani úkrytom, ani soľnou baňou. Stala sa svetovo-známou turistickou atrakciou.
Zaujímavá je na bývalej bani jej geologická stránka. Preto ju prevádzkovatelia neskrývajú, ale snažia sa z nej vyťažiť čo najviac. A ukazujú ju hneď na úvod. Pri klesaní šachtou, ktorou sa kedysi vozil vyťažený materiál, môžu návštevníci pozorovať vertikálny prierez Zeme. Tým pádom aj všetky jej vrstvy, ktoré museli baníci vykopať. Na dne je zachovaná aj podstata soľnej bane, najdôležitejšia vrstva ktorá sa v nej nachádza – vrstva soli.
Najväčšie geologické perličky sa nachádzajú v múzeu, ktoré je súčasťou celého komplexu. V troch sprístupnených šachtách, z ktorých sa najnižšie položená nachádza v hĺbke 120 metrov, môžu hostia pozorovať vývoj Zeme počas neuveriteľne dlhého časového rozpätia. Hovoríme napríklad o stalagnátoch, ktoré sa formovali vyše tisíc rokov. Veľkosť šácht a ostatných sprístupnených priestorov sa môže zdať ešte impozantnejšia, pokiaľ vezmeme do úvahy, že všetky boli vykopané ručne.
Okrem uvedeného sa v podzemnom priestore nachádzajú aj drevené konštrukcie, ktoré vďaka svojím atypickým tvarom a vkusnému osvetleniu pôsobia na vizuálne cítenie návštevníkov. Konštrukcie ale aj iné atrakcie sú postavené tak, aby svojim dizajnom ale aj funkciou, podporili celkovú atmosféru priestoru a ukázali aj kúsok histórie.
Salina Turda nie je len múzeom. Môžete si v nej zahrať minigolf, bowling, člnkovať sa na podzemnom jazere, navštíviť amfiteáter, ruské kolo či dokonca kúpele. V bývalej soľnej bani sa nachádza aj unikátna mikroklíma pre alergikov, pretože sa v nej nevyskytujú žiadne alergény či baktérie.
Zo Slovenska sa do tejto bane dostane veľmi jednoducho. Nachádza sa len pár kilometrov od sedmohradského mestečka Kluž, do ktorého lieta nízkonákladová spoločnosť Wizzair už od 33 eur.
Nahlásiť chybu v článku