Foto: Alrosa Diamonds

Diamanty sú považované za známku luxusu, za niečo, čo si nemôže dovoliť vlastniť každý.

Je známy svojimi výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, napríklad tvrdosťou. Najčastejšie sa využíva v klenotníctve, využitie však má aj v priemysle. Aj keď každý diamant má niečo do seba, aj vo vete diamantov sa nájdu kúsky, ktoré sú výnimočnejšie ako tie ostatné. Napríklad diamant, ktorý v sebe obsahuje ďalší diamant.

Článok pokračuje pod videom ↓

Matrioškový diamant

Ľudia ťažia diamanty už niekoľko desiatok rokov. Ako však uvádza portál Science Alert, v sibírskej oblasti sa podarilo vyťažiť diamant, aký ľudstvo doteraz nevidelo. Klenot je totiž dutý a vo svojom vnútri obsahuje ďalší, voľne sa pohybujúci diamant. Vzhľadom na to, že sa podobá na ikonickú ruskú matriošku, dostal diamant pomenovanie Matryoshka Diamond.

Neraz sú diamanty vyťažené s istými vadami, napríklad sa v ich vnútri zachytí minerál alebo je v klenote dutinka. Niekedy však môžu byť práve takéto vady mimoriadne užitočné, pretože diamanty sa na povrch dostávajú z veľkej hĺbky a môžu v sebe niesť zdroj cenných informácií. Avšak diamant v diamante sa ruskej spoločnosti ALROSA doteraz nájsť nepodarilo a je pravdepodobné, že matrioškový klenot je zatiaľ jediný svojho druhu.

Jediný svojho druhu

Matrioškový diamant nie je príliš veľký, má 0,62 karátu a váži 0,124 gramu. Jeho rozmery sú 4.8 x 4.9 x 2.8 milimetra a diamant nachádzajúci sa vo vnútri je ešte menší, má len 0,02 karátu, váži 0,004 gramu a meria 1.9 x 2.1 x 0.6 milimetra. Odborníkov zaujal už na prvý pohľad a podrobili ho skúmaniu za pomoci spektrografie či röntgenu. Na stránke ALROSA sa vyjadril Oleg Kovalchuk, ktorý hovorí, že zaujímavý je nielen fakt, že diamant v sebe obsahuje ďalší diamant, ale fakt, že menší z klenotov sa voľne pohybuje v dutine toho väčšieho. Odborníkov totiž zaujíma, ako proces tvorby takéhoto diamantu prebiehal.

Pohľad na diamant pod RTG. Foto: Alrosa Diamonds

Jedna z teórií hovorí, že na začiatku sa vytvorila vrstva poróznej polykryštalickej diamantovej substancie, ktorá sa následkom prudkého rastu a rôznych ďalších vplyvov neskôr rozpustila. Na mieste spomínanej vrstvy teda ostal prázdny priestor, v ktorom sa môže menší z diamantov pohybovať. Diamant bol odoslaný do inštitútu Gemological Institute of America, kde bude podrobený ďalšej analýze, jeho vek sa odhaduje na 800 miliónov rokov.

Cenu diamantu zatiaľ neodhadli, odborníci však predpokladajú, že vzhľadom na jedinečnosť sa vyšplhá poriadne vysoko.

Science Alert
Uložiť článok

Najnovšie články