V malých „pasciach“ napočítali viac ako 100 kusov veľkých morských cicavcov. Zábery z dronu ukazujú „veľrybie pasce“ na juhovýchode Ruska asi v 180 km vzdialenosti od Vladivostoku. Novaya Gazeta, noviny ktoré patria k nezávislým ruským médiám pravidelne kritizujúcim vládu Kremľa tvrdia, že veľryby z pascí putujú na čierny trh a končia v čínskych zábavných parkoch.
Vo veľrybích pasciach na pobreží Pacifiku sa nachádza minimálne 100 veľkých morských cicavcov. Nachádzať by sa tu malo 11 kosatiek dravých a 90 bieluh žltobielych. Napriek tomu, že nejde o ohrozené druhy, obchodovanie s morskými cicavcami na čiernom trhu legálne nie je. Podľa nezávislých ruských médií končia zvieratá z miestnej „farmy“ na čínskom zábavnom trhu.
‘Whale prison’ discovered by drone in Far East Russia pic.twitter.com/gkZBVmYwVp
— RT (@RT_com) 8. novembra 2018
Prípad veľrybích pascí aktuálne rieši aj ruská prokuratúra. Prešetruje, či sú zvieratá skutočne určené na obchodovanie na čiernom trhu a za akým účelom sú vlastne na tomto mieste držané. Zábery uväznených zvierat v zátoke Srednyaya neďaleko mesta Nachodka, zverejnila spravodajská služba z Vladivostoku (newsvl.ru). Podľa tohto zdroju je celá farma strážená ozbrojenými mužmi. Nezávislé ruské noviny Novaya Gazeta informujú, že za veľrybími pascami a obchodovaním na čiernom trhu stoja štyri spoločnosti: LLC Oceanarium DV, LLC Afalina, LLC Bely Kit a LLC Sochi delphinarium.
Novaya Gazeta tvrdí, že zvieratá z farmy v Nachodke končia na čiernom trhu a odtiaľ putujú ako atrakcie do čínskych zábavných parkov. Niektoré jedince sú v pasciach údajne uväznené už od začiatku leta. Podľa medzinárodného práva je však aj zachytenie veľkých morských cicavcov nezákonné. Možné je len na vedecké a vzdelávacie účely a potrebné je na to oficiálne povolenie. Komerčný vývoz a lov je zakázaný úplne a to od roku 1982.
O prípade veľrybích pascí informuje aj britský The Telegraph a množstvo ďalších popredných svetových médií. Telegraph píše, že za kosatku dravú je možné na čínskom čiernom trhu inkasovať až 6 miliónov dolárov. O dopyt pritom nie je núdza. V Číne aktuálne funguje asi 60 komerčných akvárií a ďalšia minimálne desiatka je práve vo výstavbe. Nejde sa pritom o prvý podobný prípad. Medzi rokmi 2013 a 2017 putovalo z Ruska do Číny minimálne 15 kosatiek dravých.
Vyšetrovanie či farma slúži na obchodovanie na čiernom trhu síce prebieha, no mnohí ochranári sa o zvieratá i tak obávajú. Hovoria najmä o nedostatočných podmienkach, ktoré kosatky a bieluhy v miestnych pasciach majú. Zástupca organizácie Greenpeace pre RIA News povedal, že kosatky dravé sa stali obeťou špinavého biznisu a podmienky na farme vo východnom Rusku opísal ako mučenie.
cbsnews.com, dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku